— Я знала, що в хаті буде натоплено. Після їжі я візьму смажене насіння і читатиму чи робитиму уроки, а бабуся — дивитися свої улюблені турецькі серіали. Часто я діставала з шафи всі її хустки й милувалася ними, потім загорталася в них, як індіанка в сарі, і ходила перед дзеркалом

Бабуся вміла і любила готувати просту сільську їжу. Але іноді вона мала бажання приготувати щось цікаве. Парила гарбуз чи калину у великому чавунці або ж у ньому готувала свою улюблену страву — катанка.

Знаєте, що таке “катанка”? Бабуся брала тісто, посипала стіл борошном і катала тісто по столу, доки воно не розпадалося на дрібні горошинки. Потім вона їх обсушувала на деко, обсмажувала на сухій сковороді й варила в курячому бульйоні.

— Не пам’ятаю, чи була там картопля, але швидше за все була. Нещодавно в супермаркеті я побачила у відділі з макаронами пасту і мене накрило: “катанка”! Ледве не розплакалася.

— Я знала, що в хаті буде натоплено. Після їжі я візьму смажене насіння і читатиму чи робитиму уроки, а бабуся — дивитися свої улюблені турецькі серіали. Часто я діставала з шафи всі її хустки й милувалася ними, потім загорталася в них, як індіанка в сарі, і ходила перед дзеркалом.

Хусток у баби Ірини було безліч — вона не виходила з дому з непокритою головою, бо була вірянкою.

Мені дозволялося брати її старовинний Псалтир і читати його, тож досі я досить добре знаю церковнослов’янську. Баба Ірина мене йому спеціально не вчила, просто дала абетку і сказала:

— Хочеш — розбирайся.

Якщо мені треба було в неї переночувати (зламався вдома телевізор, а там нова серія «Секретних матеріалів»!), бабуся застеляла мені диван, а до нього підставляла стільці й на них укладала пухкі сільські подушки.

І років до чотирнадцяти мені не вдавалося переконати бабу Ірину, що я більше не падаю з ліжка уві сні.

Бабуся ніяк не коментувала мої заняття. Не хвилювалася з приводу моїх лінощів або можливих поганих оцінок.

Вона була впевнена, що я вступлю до університету, куди ж я ще подінусь! Баба Ірина не хотіла мені найкращого, вона просто виконувала прості бабусинські обов’язки: погодувати, висушити одяг, простежити, щоб помила руки.

Цікаво, що їй я хотіла допомогти по дому набагато частіше, ніж тим, хто намагався прищепити мені працьовитість.

Іноді я дошкуляла її розпитуванням про юність і дитинство — у неї дуже цікава біографія. Баба Ірина відповідала неохоче, але від мене непросто позбутися.

Іноді вона сама щось мені розповідала, наприклад читала напам’ять улюблені вірші. Деколи до неї в гості заходила її молодша сестра баба Клавдія, і тоді ми грали в карти.

Я обігравала стареньких у «дурня» і раділа, а вони казали:

— Не щастить у картах — пощастить у коханні!

Бабуся була літньою жінкою вже коли я народилася. Померла вона, коли закінчувала першу практику в видавництві.

З того часу мені часто сниться її будинок і вона сама. Білі стіни, старий диван, чорно-білий телевізор, баночка з кмином, товста кішка, в’язані доріжки на підлозі.

Сниться запах цього місця. Сниться жар натопленої печі чи біла смородина у її крихітному садочку. І мені добре у цих снах.

Нещодавно мені вдалося сформулювати, чому я так часто згадую бабу Ірину, яка мене не дуже любила — у її будинку було тепло, затишно, смачно та безпечно. Там можна було відпочити. Не боятися не виправдати надії.

Такі місця сьогодні називають модним словом “сейфспейс”. У кожної дитини повинен бути безпечний простір, де вона може бути самим собою, не побоюючись засудження.

Іноді таким простором є батьківський будинок, іноді будинок бабусі, іноді дружня компанія, іноді гурток або спортивна секція.

І хоча ми невтомно розповідаємо про важливість любові до дитини, часом, щоб вона згадувала вас добрим словом, її не треба цілувати, задаровувати подарунками.

Не треба бажати для нього кращого і бути вимогливим у своєму коханні. А треба просто від дитини відстати.

Дати перепочинок. Годувати. Тому що, зрештою, діти запам’ятають як хороше місце, де їм можна було бути слабкими, дурними, втомленими, лінивими, неспокійними. Недосконалими. Діти.

You cannot copy content of this page