Бувають такі свекрухи, які стають ближчими за рідну матір. І такі чоловіки, які надійніші за сестер. Нехай викручуються самі. Я ж колись викрутилася

— З хворою дитиною, у якої температура під сорок, поїхала через усе місто, ще й у заторах. А що було робити? Чоловік у довгому рейсі, а свекруха впала й ногу зламала, — згадує Марина, нервово перебираючи край скатертини. — От зараз думаю: як я тоді з глузду не з’їхала?

Ця історія трапилася кілька років тому. Зараз тому самому «хворому малюкові», Денискові, вже одинадцять.

Є в Марини з чоловіком і молодший синочок — п’ятирічний Матвійко. Вони звили непогане гніздечко: виплачують кредит за простору трикімнатну квартиру.

Мають ще й мамину — тобто свекрушину — двокімнатну. Самої ж Ніни Петрівни вже чотири роки як немає на цьому світі, серце не витримало.

Марині скоро сорок, її Сергій на рік старший. Свекрушину квартиру вони зараз здають квартирантам, і ці гроші дуже рятують — йдуть на погашення боргу за свій власний куток.

Клопоту з тими орендарями, звісно, вистачає: то одні з’їдуть, то інші заїдуть, але що поробиш, копійка зайвою не буває.

А тоді, коли розгорталися події з переломом, молода сім’я тулилася в тісній однокімнатній, теж взятій у кредит.

Зараз у них уже все налагодилося. Сергій знайшов хорошу роботу вдома, Марина теж працює. А на зорі їхнього сімейного життя чоловік брався за будь-який заробіток — працював далекобійником, їздив у важкі рейси Європою.

Місяцями не бував удома, бо ж житло треба було виплачувати. Марині самій з малим було непереливки: свекруха жила на іншому кінці міста, мала цукровий діабет і високий тиск.

А рідна мама Марини?

О, мама — людина дуже своєрідна. У неї тоді якраз трапився черговий бурхливий роман, і вона гайнула до нового кавалера кудись на Одещину, де й прожила щасливо цілих два роки.

З тим чоловіком вона давно розбіглася, зараз живе з іншим у своїй квартирі. Але тоді єдиною рідною душею поруч була рідна сестра Марини — Світлана.

Різниця між ними всього п’ять років. Света тоді ще дівувала, жила в маминій квартирі й не мала жодних турбот.

— І головне ж — вона якраз була у відпустці! — Марина досі закипає, згадуючи той день. — Нікуди не поїхала, просто сиділа вдома.

Того дня все пішло шкереберть від самого ранку. Малий вередував, плакав, а ближче до обіду стала зрозуміла причина — лоб гарячий, на термометрі майже 38.

І не ясно, чи то вірус якийсь підхопили, чи зуби так важко лізуть. Марина сиділа біля ліжечка, аж тут надвечір — дзвінок. Свекруха.

— Мариночко, дитинко… Я, здається, ногу зламала. Впала посеред кімнати, встати не можу. Добре, що телефон у кишені халата лежав…

Ніна Петрівна була жінкою огрядною. Як впала? Та як усі старші люди: на рівному місці, просто в голові запаморочилося.

Марина, не гаючи ні секунди, викликала свекрусі швидку і набрала сестру. Світлана жила всього за сім хвилин ходи.

— Я ж подумала: поки таксі приїде, Світланка миттю прибіжить, посидить із племінником. А вона навіть не збиралася цього робити!

— Хто, я? Посидіти з малим? Ну ні, Марино. Так, я у відпустці, але в мене можуть бути свої плани чи ні? Свекруха ногу зламала? А я тут до чого? Швидку ти їй викликала, що ще треба? Ти ж не лікарка! Сусідці її подзвонила?

От і чудово. Ключі в сусідки є? Взагалі прекрасно. Які проблеми? Ні-ні, навіть не вмовляй, я не прийду.

Це не мої клопоти. І взагалі, свекруха тобі не рідна мати, чого ти так підстрибуєш на рівному місці?

І сестра просто кинула слухавку.

Навіть не дала шансу пояснити, що свекруха, звісно, не мама, але ж вона — матір її чоловіка! І він точно ніяк не може приїхати з-за кордону.

Швидка забере літню жінку до лікарні, але ніхто чужий не збиратиме їй документи, речі… Та й не безрідна ж вона сирота.

Марина ніколи не чула від неї лихого слова, та й просто — по-людськи треба допомогти. Жінка швидко одяглася, закутала розпеченого, заплаканого сина й поїхала до матері чоловіка.

— Прилітаю туди, а її вже на ношах виносять, — продовжує Марина. — Вона плаче — боляче, страшно. Сусідці теж треба у своїх справах бігти, а в мене на руках малий розривається. І головне, я ж розумію, як йому погано.

Йому б у ліжечко спати лягти, а я його по лікарнях тягаю. От зараз я б такого точно не витримала, а тоді… На кого мені було ще сподіватися?

Свекрусі зробили операцію. Маринин синочок прохворів із температурою три дні, потім почався сильний нежить.

Жінка крутилася, як білка в колесі, щоб провідувати матір чоловіка: малого лишала з подругою, а згодом уже й з собою брала.

Сестру вона більше жодного разу ні про що не просила за всі ці десять років.

 

Сергію, звісно, все розповіла, коли той повернувся із заробітків — навіщо було його там хвилювати. Чоловік ту турботу про його матір оцінив, відносини в них склалися надзвичайно теплі.

Аж ось нещодавно про допомогу попросила Світлана!

Сестра свого часу вийшла заміж, перейшла жити до чоловіка, з’явилася в них донечка, якій зараз сім рочків. Але недавно в родині запахло розлученням.

Чоловік прямо заявив, щоб Світлана збирала речі й забиралася за місцем прописки. А там матір з новим чоловіком, і доньку, тим паче з онукою, до себе зовсім не чекає.

Біда ще й у тім, що Світлана останні чотири роки працювала лише на пів ставки.

Спочатку дівчинка до садочка звикала, а потім… ну, зручно ж пів дня вдома бути, не почуваєшся загнаним конем. У вересні мала йде до школи, тож Света планувала собі й далі працювати після обіду.

Усе продумала, крім раптового розлучення.

— Марино, мені тут мама сказала, що ваші квартиранти з’їжджають, — пролунало в слухавці без жодних прелюдій.

— Пустіть мене з малою в ту квартиру? Зараз одразу багато не обіцяю, але роботу буду шукати, за оренду платитиму. Ну, звісно, буду вдячна, якщо по-родинному скинете ціну. Чоловік виганяє, іншу знайшов. То що, пустиш?

— Ні, — спокійно відповіла Марина.

— Якщо ти пам’ятаєш, ця квартира належить моєму чоловікові. А він, Свето, ще дуже добре пам’ятає, як ти до нас поставилася, коли його мама злягла. Як ти мені тоді «допомогла». Тож… вибачай, але шукай собі інше житло. Та й однокімнатна тобі вийде дешевше.

— І ти уявляєш, вона образилася! Мамі пожалілася. Та, розуміючи, що доця з онукою зараз до неї на голову зваляться, давай мені надзвонювати і совістити. Мовляв, сестра тоді молода була, легковажна, пора б уже забути.

Тим паче, що свекруха ж мені не мама! — гірко всміхається Марина.

— А ти що? — запитує подруга.

— А я поклала слухавку. Знаєш, бувають такі свекрухи, які стають ближчими за рідну матір. І такі чоловіки, які надійніші за сестер. Нехай викручуються самі. Я ж колись викрутилася…

Цей лист-сповідь наша редакція отримала від постійної читачки, і ми з трепетом підготували його до публікації. Життя часто підкидає нам несподівані уроки, доводячи, що справжня рідня — це не завжди ті, з ким ми ділимо спільну кров, а ті, хто подає руку у найважчу хвилину.

А як би вчинили ви, опинившись перед таким складним вибором між родинними зв’язками та власною гідністю?

You cannot copy content of this page