Було колись, що робила я касиром, хоч і приносила ця робота більше грошей, ніж моя педагогічна спеціальність, геть мені не до душі було. Душила вона мене, та й годі!
А чоловік мій, Михайло, тоді на своєму стояв, мовляв: “Що ти там у тій школі заробиш, копійки ж! А так, у магазині, і втоми менше, ніж з дітьми тими”.
Я його послухала, дурна була, звільнилася зі школи й пішла на касу. І ось відтоді ніби світ мені потьмянів, все не так стало, як хотілося.
Михайло ж і гадки не мав про мою втому. Він собі програмістом працював, удома сидів, ніяких тобі ранніх підйомів, ніякої штовханини в годину пік. Коли захотів – перерву зробив, кави випив, відпочив.
А я ж цілий день, як білка в колесі, зосереджена, уважна, щоб ніде не помилитися. Отак і минали дні, сірі та одноманітні.
Якось увечері, прийшовши з роботи, я наважилася заговорити з ним про новий матрац. Думала, підтримає мене, адже ми ж разом на ліжку спимо. А він як відрізав: “Якщо тобі треба, то й купуй. Мені й на такому добре”.
Я йому нагадала: “Ми ж разом спимо, та й зарплата в тебе вдвічі більша – ти під сорок тисяч отримуєш, а я лише пʼятнадцять”.
А він мені: “Збирай на свій матрац, якщо так треба. Я нічого не вкладатиму. Я ж і так у цій квартирі ремонт зробив, меблі купив. Хоч вона тобі від діда й дісталася, але я сюди вже стільки вклав, що, можна сказати, повноцінним господарем тут став”.
Тоді я й зрозуміла: від чоловіка допомоги не буде, він стояв на своєму і все тут.
Пригадала, як колись Михайло ще до весілля, а особливо після, коли ми вже ремонт у моїй квартирі зробили, сказав, що кожен платитиме за себе. Мовляв, скидаємося лише на комуналку та їжу, а решта – то вже особисті справи.
Коли не було якихось непередбачених витрат, то моїх пʼятнадцять тисяч якось вистачало. Доводилося, звісно, економити, багато в чому собі відмовляти, але жити можна було.
Та коли щось траплялося, не дай Боже, доводилося затягувати пасок ще тугіше, тоді я вовком вити готова була.
На матрац той таки назбирала, купила. І Михайло з радістю на ньому спав, а совість його, мабуть, анітрохи й не мучила.
А потім зламалася пральна машинка. І тут Михайло не захотів вкладатися. “Ти ж пам’ятаєш, скільки я в ремонт вклав”, – нагадував він.
Я йому: “Так я ж і твої речі перу!” А він своє: “Пери далі. Я ж сказав, на машинку скидатися не буду”.
Довелося мені брати машинку в кредит. І його виплати добряче тягнули гроші з моєї й без того скромної зарплати. Та я змогла його погасити, жодного разу не протермінований платіж.
От що значить «не було б щастя, та нещастя допомогло».
Щойно я розрахувалася з банком, як магазин, де я працювала, закрили. І я залишилася без копійки. Ох, як же ж тоді Михайло лютував! Називав мене нахлібницею, кричав, щоб я швидше шукала роботу.
Я й сама не хотіла сидіти вдома, склавши руки. Та от біда – нікуди мене не брали. Всі вакансії займалися миттєво, не встигала я й оголошення побачити.
Два місяці я, як він сам казав, «сиділа на його шиї». А потім мені, як то кажуть, посміхнулася доля! Подзвонила моя подруга Віка, яка працювала в мовній школі.
“У нас викладач потрібен, я про тебе начальнику розповіла, – щебетала вона. – Прийдеш завтра на співбесіду? Ти ж роботу шукаєш!”
Звісно, я погодилася! І вже наступного дня отримала роботу. Зарплату мені обіцяли аж двадцять пʼять тисяч на старті, а потім вона мала зростати. Це для столиці вже хоч щось, бо не встигаєш вийти до магазину, вже тисячі немає… От як тут жити!?
Цю чудову новину я одразу ж повідомила чоловікові. Але Михайло чомусь не розділив моєї радості. Уважно вислухав, а потім сказав, що в нього термінова робота.
За місяць я отримала свої двадцять пʼять тисяч!!! Ой, дівчата, це ж були такі можливості, що й не снилися мені давно! Я змогла оновити гардероб, вилікувати два зуби, які вже давно не давали спокою.
Михайлу все це, звісно, не подобалося. Він бачив, як я розквітла, і злився, дратувався. Просив мене «зупинитися і повернутися з небес на землю».
А коли він зрозумів, що я вже смак життя відчула, то почав витягувати з мене гроші. Почав з того, що зажадав оплачувати всю комуналку. “Ти ж багато тепер заробляєш, то й віддавай більше”, – пояснив чоловік. Я ще це стерпіла.
Але коли він зажадав купити йому новий комп’ютер, бо, мовляв, у мене ж більше грошей, ніж у нього, я вже не витримала. Причому, куди він подів свої – я не знала.
Заговорила я про розлучення, а потім просто попросила Михайла покинути мою квартиру. Він спробував скандалити, але зрозумів, що це нічого не змінить.
Я змінила замки, переробила дещо в квартирі на свій смак. І ось після цього в мене почалося зовсім інше життя, моє власне, в якому вже не було місця Михайлу. І знаєте, як дихати стало легко!
Може, й у вас були схожі ситуації в житті?
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…
— От же ж біда на мою голову, — спересердя сплюнув Василь. — Взяв її,…