Валентина була ще зовсім не старою, коли до неї приліпилося прізвисько – «Пенсія». У селі, де вона зʼявилася на світ і жила, у багатьох були прізвиська.
Єгор – «Косий» (косоокий), Степан – «Рябий» (володар веснянок), Семен – «Молокан» (молоко возить), а Павло і Мишко і зовсім «Чавунята» (прадід їхній славився тим, що робив великі та міцні чавуни для печі).
Але й жінок образливі прізвиська не оминули. Поліна – «Дилда» (за свій чималий зріст), Галина – «Клювдія» (за ніс), Зоя – «Горинич» (здогадайтесь самі, чому так), а ім’я Марини вже й зовсім забули, для всіх вона була «Андрюха». Її ще так у школі прозвали, бо за своєю статурою більше на хлопчика була схожа, ніж на дівчисько.
А до Валентини кликуха «Пенсія» приліпилася ще в 30 років. До цього вона була просто Валькою.
Росла Валька у великій. багатодітній родині. Мати не працювала, сиділа вдома, тримала корову, курей, на городі управлялася. А батько, а потім і старший брат, ніяк не могли забезпечити сім’ю так, щоб вони були не гірші за інших.
Тож і хлопчаки, і дівчата доношували обноски з чужих плечей. Про жодну косметику та біжутерію й мови не йшло. І якщо старша сестра швидко випурхнула з (розповідь для сайту Рідне Слово)батьківського гнізда, вдало вийшовши заміж. Потрапила в забезпечену сім’ю, жила в райцентрі, як кажуть, у шовках. На бухгалтера вивчилася. І швидко забула про своїх бідних родичів.
То молодша залишилася в радгоспі, працювати, батькові й матері допомагати молодших братів піднімати.
В юності вона ще нічого, красива була. Очі сірі на овальному личку, русява коса. І хлопці за неї ходили. Але батьки всіх гнали з двору: «Не пора ще».
Матері невигідно було доньку заміж віддавати. Сама вона була з лінощами. Весь час у брудному халаті ходила, вдень подрімати любила. А донька все в хаті вимиє, порядок наведе, хлопчакам шкарпетки зашиє, уроки з ними зробить. Та ще й копієчку в дім принесе.
Працювала вона в радгоспі різноробочою. Куди пошлють, там і працювала. Навесні на птахофермі, влітку, як урожай пшениці піде, на току. Восени на овочевому складі. Взимку – на корівнику чи свинарнику.
Від важкої праці руки її огрубіли. Нігті завжди недоглянуті були. Косу довелося зістригти, якось у їхньому селі шампунь пропав. І доглядати за волоссям важко стало.
А до тридцяти років і зовсім посивіла. І зморшки на обличчі з’явилися.
Річ у тім, що щойно діти більш-менш підросли, батько їхній пити почав. А разом із ним і старший брат. І такі вони концерти часом влаштовували, що матері з донькою і молодшенькими доводилося пускатися в перегони. Добре хоч родичі далекі були, у яких можна було в погребі сховатися. Валентина переживала через це, та й соромно їй було. Ось рано й посивіла.
Але волосся пофарбувати геть відмовлялася. Не звикла вона ні до фарб, ні до косметики якоїсь. А ще якщо врахувати, що ходила вона в простеньких балахонистих кофтах і довгих спідницях, ось і прозвали її так. Зазвичай жінки в їхньому селі, вийшовши на пенсію, так (розповідь для сайту Рідне Слово)починали ходити. Вискочать з городу в чому є і в магазин. Однак на свята вони вбиралися, в перукарню ходили, загалом, стежили за собою. А Валентина завжди одна й та сама.
— Ну ти й пенсія, – сказав їй одного разу однокласник, який довго не бачив її. З міста на побивку до батьків приїхав. – Оточуючі засміялися, та так і стали її відтоді називати.
Але настав час змін. Радгосп розвалився, всі розʼїхались. Брати виросли і також поїхали в місто в ПТУ вчитися. Батька не стало. Старший брат одружився, розсудливий трохи. Хоча у вихідні, як він говорив, сам Бог велів. Але це вже проблеми його дружини були, а не Валині.
Працювати стало ніде. І вирішила Валентина в місто податися. Там на ринку робочі місця були. Влаштувалася продавцем, жвава виявилося. І заробляла на ті часи чимало. Вистачало і за кімнату в гуртожитку заплатити, і матері послати. Сама ж вона, як і раніше, на себе не витрачалася. Ну якщо вже черевики зовсім продірявилися і ремонту більше не підлягають.
Їла вона потроху, делікатесів не вимагала. І стала потихеньку гроші відкладати. І через деякий час і свою точку відкрила. Час від часу односельців на ринку бачила. Ті хитали головами:
— Валько, ну ти як була «Пенсія», так і залишилася. Заміж тобі пора, а то залишишся без дітей, без чоловіка. Ну невже в тебе грошей на вбрання, та на салони немає? Он, підприємець уже…
На що Валентина посміхалася. І говорила так само, як раніше її мати: «Не пора ще».
А в самої вже й сорок років не за горами.
За цей час Валентина відкрила ще кілька точок на ринку. Купила собі хоч і невелику, але затишну, в новому будинку квартиру. І вирішила, що пора їй матір забирати.
Усі брати й сестра жили своїм життям, і нікому не було до неї діла. А Валентина одна, удвох із матірʼю веселіше буде. Думки про заміжжя якщо й були, то давно покинули її голову.
Кілька років Валентина у відпустці не була, все справи, та справи. А тут вирішила довірити свою справу помічникові, який за роки роботи в неї добре набив руку в усіх справах. І взяла два тижні. Захотілося побути в селі, повітрям подихати, в річці поплавати. І неспішно підготувати матір до переїзду.
Але коли приїхала, виявила, що будинок на замку. Сусіди розповіли, що старенька захворіла і перебуває в лікарні. Валентина знала, що ключ вона знайде під порогом. Спочатку(розповідь для сайту Рідне Слово) прибрала в хаті, наварила бульйону, зібрала гостинець і вирушила провідати матір.
Коли вона увійшла в палату, то побачила біля ліжка матері лікаря. Чоловік як чоловік, начебто нічого незвичайного, немолодий уже, за роками ровесник. Але коли він підняв на Валентину очі із запитанням:
— Ви до кого?
У неї немов блискавка вдарила. Таких глибоких очей із смутком вона ще не бачила.
І вперше в житті їй стало ніяково за свій зовнішній вигляд.
— Я це… Я потім… – Випалила вона і вискочила геть.
На стійці старшої медсестри вона залишила пакет із частуваннями для мами.
А сама спочатку безцільно блукала, не розуміючи, що з нею сталося. А потім пішла в перукарню. Яка хоч і сільська була, але працювала в ній Віра, її колишня однокласниця. Про яку всі говорили, що руки в неї золоті. А тому до неї завжди черга була за записом, з усіх навколишніх сіл.
Але Валентину Віра прийняла без черги, зробивши дзвінок і перенісши візит у перукарню однієї зі своїх клієнток. Бо нарешті «Пенсія» красу наводити прийшла. Їй було надзвичайно цікаво, що ж із цього вийде.
А вийшла з Валентини миловидна шатенка з акуратною стрижкою. Ось тільки одяг це приховує, і трохи…
Після перукарні Валентина попрямувала в магазин і купила собі сукню по фігурі. І трохи косметики: туш для вій і губну помаду.
Наступного дня, коли вона йшла селом, щоб відвідати матір, її ніхто не впізнав. Не впізнав і лікар. З ним вона зустрілася після спілкування з мамою, щоб дізнатися, як просувається лікування.
А вже через тиждень лікар запросив її на побачення. Приїхав він у це село недавно. Сам овдовів, із двома чарівними доньками. Незважаючи на те, в селі за ним черга вишикувалася з незаміжніх наречених. Адже лікар, людина шанована. Професія пристойна. Та й сам він не рівня деяким мужикам, не п’є, інтелігентний дуже. А очі, не тільки Валентина в них потонула!
Однак усім він віддав перевагу Валентині. Дуже вже доброю, простою вона здалася чоловікові. Якесь світло в ній горіло, якого в інших жінках він не помітив. І водночас велика тяга до життя та домовитість.
Діти Валентину добре прийняли. І незабаром стали вони жити однією, дружною сім’єю: лікар, доньки його, Валентина і бабуся, мама Валентини.
Бізнес у місті Валентина продала і відкрила невеликий магазинчик у селі.
І незабаром усі забули, що колись «Пенсією» її називали. Кохання і жіноче щастя були їй дуже до лиця, змінили до невпізнання. Прийшов її час, дочекалася!
А зверталися всі тепер до неї не інакше, як Валентина Анатоліївна. Ось так-то!
Фото: авторський контент сторінки “Рідне Слово”.
Ніколи не думала, що стану тією самою «злющою свекрухою», яка лізе в гаманець до власних…
Коли Марійці виповнилося десять, у неї з'явилася сестричка — Наталочка. Той день, що змінив усе,…
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…