Олька дивиться в очі матері і раптом несподівано запитує: – Мамо, а хто мій татко? Бабусі в магазині говорили, що Семен Коротченко батько мій… тільки я не хочу, не подобається він мені… злий якийсь… Анна обійняла доньку, притиснула до себе. – Не слухай нікого, і сама поміркуй: від Семена я пішла… а ти зʼявилася через рік… невже я тебе дванадцять місяців виношувала

З чого вона раптом стала Морозихою, навряд чи точно скажуть. І прізвище у неї зовсім не Мороз, а Василькова. Ганна Василькова. І червоного носа немає, як у деяких… ну хіба що, вона велика, білява, мовчазна.

Ганна завжди була небагатослівна, ще з дівчат. Не пощастило їй: залишилася сиротою змалку й виросла в бабці, яку доглядала потім до самого її кінця. А перед відходом бабусі вийшла заміж.

Підметушилася Марічка Коротченко для свого молодшенького – для Семена. У них три дівки старших, а Семен молодший. – А що, Семенчику, буде тобі міцна дружина, – порадила Марічка, пригледівши добротну дівку, якій важкий оберемок сіна на вила підхопити – раз плюнути. Ну, міцна дівка.

Семен згадав грудасту Ганну Василькову і на знак згоди кивнув. Старші сестри теж схвалили.

Сватали швидко, і в одну мить опинилася Анна в родині Коротченків. Марічка відселила їх у літню кухоньку.

Семен – хоч і молодий, здоровий, але з лінню, все за нього старші сестри робили, коли маленьким був. Та й навіть коли вже не маленьким. А нині сестри заміж повискакували, а Семен із молодою дружиною і з матір’ю на садибі.

Ганна з ранку до ночі на господарстві крутиться, а Семен потягується, та з хлопцями біля клубу топчеться. Ганна раз покликала, інший раз за ним сходила… і знітився Семен. То гаркне на неї, то штовхне, а то й руку підніме.

Марічка тільки руками розводить: – Молодшенький він у нас, терпи, у сім’ї живеш…

А Семен напідпитку прийде, змусить чоботи стягнути, а потім довго сварить Ганну і за крупність її, і за обличчя не таке, як у Катьки Ликіної… Ганна візьми та й скажи у відповідь: – Чого ж не одружився з Катериною?

А він її за косу і на мороз. – Зачекай, охолонь, щоб надалі чоловікові не перечила.

Катерина ж Ликіна розлучена була вже, нового мужика виглядала, ось і забрів до неї Семен. У селі хіба приховаєш? Ніч надворі, пішла Ганна за чоловіком… а він за столом у Катерини на стільці, як на троні сидить. Побачив дружину, побагрів від злості. Одягнувся, взяв нашвидкуруч дружину за косу й повів селом, зупиняючись, щоб стусанів наставити.

А вдома – в кухоньку на гачок, а Анну на морозі залишив.

Пішла вона від нього через два місяці. Вважай, що втекла в хатинку бабці покійної. Марічка втомилася людям говорити, який Семенчик в неї хороший, а Анька – невдячна. Ні фігурою не вийшла, ні обличчям… і приданого кіт наплакав… пригрів її синочок…

Загалом, може, ще відтоді, як на мороз від чоловіка вибігала, прозвали її Морозихою, – зараз не згадаєш. А може пізніше, коли в садок працювати пішла. У Ганни Василькової на той час доньці вже три роки було. Від кого – ніхто не знає. Але не від Семена – точно. А те, що Клавка Гусакова їй вікна розбила – теж мало хто пам’ятає. Думала Клавка, що чоловік її до Анни заглядав (люди сказали).

Ганна другого ж дня прийшла до Гусакових, заставши саму Клавку та її матір.

— Ось ті хрест, – сказала Анна, – немає на мені провини, навіть поруч зі мною твій мужик не стояв.

Клавка сторопіла, не очікувала, що Ганна наважиться до неї прийти.

— Ти ось вікна мені спотворила, а в мене дитя мале, замерзнемо ми…

— А якщо не Вітька мій до тебе ходив, то хто? – Клавдія як вовчиця, кинулася на Анну, сповнена рішучості випхати її з дому.

— Немає таких у нас у селі, крім Семена нікого тут не знала… як мужика не знала. У район я їздила, і в чужі сім’ї не заглядала, батько в моєї Ольги чоловік неодружений…

— То хто ж він? – уже з цікавості запитала Клавдія.

— Я тобі присягнулася, що не твій це Вітька, а про інше – не питай, моє це… і майно мені не псуй… де мені тепер стільки скла набратися…

Ганна прихилила голову біля одвірка і заплакала. Вона не плакала, навіть коли Семен її ганяв через свій поганий характер, а зараз – заплакала.

— Ой, гаразд, може, я й помилилася, – сказала Клавдія, – мій же дурень ще той, так і стежу за ним, не життя, а каторга. Ти он Семена позбулася… а я терплю.

— Ну, так діти у вас, – з розумінням сказала Ганна.

А наступного дня Клавдія прийшла до Ганни з чоловіком Віктором. – Ти скло добула? – запитала вона.

— Та ось дід Петро має привезти.

— Ну, то ось тобі підмога, Вітя вставить скло… і гроші ось візьми за скло.

Віктор повів плечима, шмигнув носом, оглянувши фронт робіт. – Ну, а що… зробимо… а то ж і заяву на тебе напише, – він із докором подивився на дружину Клавдію.

— Та що ти, не напишу, ти мені головне – зроби, а то Ольку свою в сусідки тримаю…

Клавдія відвела погляд – соромно стало, що зопалу вікна розбила.

***

Тільки-но пішла Оля до садочка, так і Ганна туди – нянечкою. Садок у селі невеликий, усі одне одного знають, і незабаром дітвора стала звати Анну «няня Аня». Але перша буква її імені у малюків «зникала» і виходило: «няняняня» з наголосом на другий склад.

А потім одного Нового року дід Петро захворів, і весь колектив садка кинувся шукати Діда Мороза. А часу було обмаль: хто на роботі, кому ніколи, а хто і зовсім боявся на себе брати таку роль. Загалом, велика нянечка Ганна Василівна Василькова взяла на себе відповідальність.

До півночі вчила слова, хоч їх не так вже й багато. І найбільше боялася, що її «розкриють» дітки і сміятимуться.

Але діти дивилися на неї як на диво, вірячи кожному слову і приймаючи з її рук подарунки.

А потім, після свята, під час тихої години, шестирічний Павло подивився на неї заворожено і пошепки запитав: – Няня Аню, ти Морозиха?

Ганна присіла поруч, поправила ковдру, нахилилася і також пошепки відповіла: – Морозиха Павлику, Морозиха.

— Няня Аня, а я здогадався… тільки я нікому не скажу, чесно-чесно…

Вона зітхнула. – Добре, Павлику, тільки ти про це знаєш.

І Павло знову щиро на повному серйозі видав: – Ніхто не дізнається, що няня Аня – дружина Діда Мороза.

І тут Ганна мало не звалилася з краєчка ліжка від сміху, який треба стримати будь-що-будь. – Спи, – сказала вона хлопчикові і поквапилася піти.

***

Нічого не змінилося в житті Анни. Тільки донька Оля підростала. Той самий будиночок, той самий городик, ті самі кури у дворі. І також на Новий рік вона вбиралася в Діда Мороза. Хлопчик Павло вже виріс, закінчив школу, і забув, що колись насмішив Анну, назвавши Морозихою.

І на роботі її все одно позаочі, а іноді й в очі, ласкаво називали Морозихою. – Ну що, Морозихо наша, виручиш на свято?

— А куди подітися? – відповідала Анна. – Буде вам Дід Мороз.

— Мамо, ну тобі не набридло? – запитувала Оля. – Щоразу – Дід Мороз.

— Ну, що поробиш, не всім же принцесами бути. Це ти в мене красуня, а мати в тебе – тітка велика…

— Ну і що, – Олька починала лащитися, обіймаючи матір, – зате ти добра, тебе на роботі всі люблять. Он усі дітлахи бігають за тобою, як побачать, на всю вулицю кричать: «Няня, няня…»

Олька дивиться в очі матері і раптом несподівано запитує: – Мамо, а хто мій татко? Бабусі в магазині говорили, що Семен Коротченко батько мій… тільки я не хочу, не подобається він мені… злий якийсь…

Анна обійняла доньку, притиснула до себе. – Не слухай нікого, і сама поміркуй: від Семена я пішла… а ти зʼявилася через рік… невже я тебе дванадцять місяців виношувала? Ось як пішла від нього, наче відрізала, десятою дорогою намагалася обходити.

Був у районі вдівець один, старший за мене, ветеринаром працював… хороша людина, заміж мене кликав. А я, дурненька, побоялася, перебрала лиха з Семеном, думала, сімейне життя завжди таке буде, ось і протягнула час. Ти вже в мене була, а я все відмовлялася і в село його до нас не пускала, щоб люди не пліткували.

А коли надумала… не стало його… серце… зараз шкодую, хай хоч крапля, а наше щастя було б.

Вона зітхнула… Ну, нічого, зате ти в мене є.

— Як же так? І все? А ще що-небудь знаєш про нього?

— Син у нього вже дорослим тоді був, у місті жив…

— А він знає?

— Що ти? Навіщо? Син матір свою покійну пам’ятає, навіщо йому про мене знати… та й не знаю я, де він зараз. Ти ось що, Олю, не думай про це, ти в мене он яка ладна виросла, красуня й розумниця, думай, куди вчитися далі підеш. Може в технікум?

— Мамо, а я в інститут хочу…

— Ой, – Анна злякалася, – це ж який тягар на себе звалиш…

Оля сміється. – Та який тягар? Книжки читай, на лекції ходи, та іспити складай… не страшно мені, зате донька в тебе буде з освітою.

І Анна відпустила Олю. У самої в середині все заграло від думки, що донька інститут закінчить.

***

Роки йшли, а Ганна Василькова, як і раніше, працювала в садочку, і також на Новий рік одягалася в костюм Діда Мороза. Уже Оля закінчила інститут і вийшла заміж, обзавелась двома синами, і разом із чоловіком приїжджає провідати матір.

На той час Ганна збудувала на садибі невеличкий будиночок, бо хатинка зовсім стара була. Будувала довго, спочатку відкладала гроші, а потім витрачала їх. І ось уже в дев’яності, коли прийшов час вийти на пенсію, завідувачка попросила ще попрацювати.

— Залишуся, – без жодних примх погодилася Ганна Василівна, – тільки Діда Мороза іншого шукайте. У мене і голос уже не той, і сили, що раніше, не ті, та й костюм тріщить на мені, роздобріла я.

— А ми вам новий костюм замовимо, якраз під вашу комплекцію.

— Наталіє Юріївно, пожалійте, ну яка я вам Морозиха…

Завідувачка по-свійськи обійняла її і сказала: – Справжнісінька Морозиха, найулюбленіша…

***

Зимового ранку, незадовго до Нового року, посигналили біля воріт. Ганна думала, донька з чоловіком приїхала, хоча вони зазвичай не сигналять, проходять та й усе.

Вийшла, накинувши теплу шаль. Машина легкова – незнайома. І вийшов чоловік років п’ятдесяти, якого ніколи тут не бачила.

— Доброго дня… ви Ганна Василівна Василькова?

— Це я, – розгублено сказала Ганна.

— Поговорити б нам.

— Так проходьте, я щойно грубку розтопила, води ось прихоплю.

— А давайте допоможу вам, – він узяв відро і тим самим ще більше збентежив господиню.

Вона поставила чайник, і не поспішала ставити запитання. Раз людина приїхала, значить, щось важливе.

— Я взагалі не місцевий, перший раз у вас. Школу в райцентрі закінчив, а потім поїхав навчатися і з того часу рідко в ці місця приїжджаю. Коли був живий батько, навідувався, а потім… як батька не стало, будинок родичам віддав, попросилися пожити. Мені він ні до чого, я тоді за розподілом поїхав в іншу область завод будувати. – Він підняв на неї очі, – ви, напевно, здогадалися, що я син Олександра Івановича… Мороза.

І вона заморгала часто, ховаючи сльози.

— Зрозуміла, зрозуміла… Володя тебе звати, говорив мені Саша про тебе…

— Так, ось так вийшло, – він зітхнув. – Речі, які були, на горище нові господарі закинули, там і листи різні були. А тепер діти родичів роз’їхалися, а самих їх вже немає… і ось дістався я до горища, щоб порядок навести, там і знайшов у документах лист від батька… не встиг він його надіслати… через багато років знайшов.

Чоловік дістав акуратно згорнутий листок. – Ось він цей лист, батько в ньому якраз про вас пише… з нього я й дізнався, що сестра в мене є, що одружитися хотів… але хвороба підвела.

Анна стала витирати обличчя світлим рушником.

— Усе життя його пам’ятаю… хороша людина була… тільки я побоялася заміж вийти… тягнула чогось… а тепер шкодую, може він і прожив би довше…

— Не звинувачуйте себе, у батька було хворе серце… адже я приїхав, щоб вас побачити і сестру…

— Ох, то Оля з сім’єю в місті, діти там навчаються… я вам адресу дам, якщо забажаєте, то можете зазирнути.

— Звісно, побажаю! Дуже хочу побачити. Кажуть же: краще пізно, ніж ніколи… І взагалі, Ганно Василівно, звертайтеся, коли допомога потрібна буде.

— Та яка допомога, Володенько, вистачає мені… ти краще з Олею зустрінься, радість для неї буде, вона завжди хотіла батька побачити, коли маленька була, а його вже не було. А ти, Володимире Олександровичу, схожий на нього, от наче Сашу перед собою бачу.

***

Коли машина від’їжджала, вона зі сльозами дивилася вслід, проводжаючи як найдорожчого гостя, як рідну людину.

— Ганно Василівно, що за начальство до тебе на такій дорогій машині приїжджало? – запитала сусідка, що навпроти.

— Родич приїжджав,- з гордістю відповіла Ганна.

— Щаслива ти, Анно, рідня в тебе багата, не дивись, що Морозиха. – Сусідка ойкнула, проговорившись. – Вибач, Ганно Василівно, назвала тебе Морозихою, от звідки воно прилипло – не знаю.

— Та й нехай прилипло, мені подобається.

Анна посміхнулася, вдивляючись у білосніжну далечінь, де темною крапкою маячила машина Володимира. І стояла вона біля воріт, згадавши, що знову буде на свято Морозюхою – тією самою Морозюхою з теплою душею і чуйним серцем.

You cannot copy content of this page