«Ось життя яке, – думала старенька. – Усе життя збираємо образи. На словах прощаємо одне одному, але підла пам’ять підсовує ці образи, і все хороше забувається. А ось згадається щось приємне, і одразу відчуваєш, що любов-то нікуди не поділася. Вічне питання, куди йде дитинство? Та нікуди воно не йде, воно нашаровується в чарівній скрині, а скриня ховається в затишному куточку душі. І порятунок від сварок із дітьми в цій скрині, варто тільки згадати їхнє дитинство. І мій порятунок у моїх чудових дітях»

Бабуся Марія вперше за п’ять років вирішила поставити ялинку на Новий рік. Раніше щороку прикрашала, але раптом на голову бабусі Марії обрушилася реновація. Її старий дерев’яний, добротний будинок, в якому вона щасливо жила, виростила дітей, знесли, а її тепер діти поселили на двадцять п’ятий поверх новобудови.

У таких умовах, яка може бути ялинка? Тільки штучна. А пластмасова ялинка в кам’яному будинку, не ялинка зовсім, і будинок, не будинок. Усі п’ять років бабуся Марія не визнавала свято – Новий рік.

А нині чи то звикла до умов, у яких живе, чи то на шкоду собі ж, вирішила поставити ялинку справжню, із запахом і голками, що обсипаються. Зібралася і пішла на ялинковий базар.

Шлях не близький. Йшла бабуся Марія і думала: «Онукам подарунки хоч купила, машинки всякі, ляльки. Носи, звісно, крутити будуть. Вони просять грошима задонатити. А що це за подарунок – гроші, та ще й переказати з картки на картку. І у відповідь смайлик отримати. Ні вже, нехай отримують те, що я купила. От раніше… Та що згадувати? Діти виросли. Син одружився з маніпуляторкою і став “підкаблучником”. Дочка – тиран домашній, а зять? Теж “підкаблучник”? Ні, треба якесь інше слово підібрати».

Бабуся Марія задумалася і раптом різкий, короткий звук гальм і удар. Бабуся Марія здригнулася, послизнулася і впала так, що в очах потемніло. Прийшла до тями, поруч два школярі сміялися і знімали на телефон. «Теж мені нове покоління, голови дурні», – подумала бабуся Марія і озирнулася подивитися, що ж сталося.

Дорожня пригода – два автомобілі знайшли один одного.

Хлопчаки сміючись, запитали:

— Бабусю, вам допомогти?

— Грошима? Немає у вас грошей? Ну, і йдіть, куди йшли, – у бабусі Марії боліло те місце, яким ці діти думають. Школярі втекли. Жертви пригоди сперечаються, хто винен. Чоловік кричить:

— За правилами в тебе я – перешкода справа, курка ти общипана!

— Бачиш, що я їду, навіщо мені заважаєш? Тьху ти, заважаєш. Міг би пропустити, – не здається дівчина. – Сам ти півень смажений!

— Бабусю, дозвольте вам допомогти, – почула баба Марія. Вона вже подавала руку молодій людині, коли чоловік – жертва аварії крикнув:

— Не чіпай бабцю, вона свідок!

— Свідок одруження? – здивувалася баба Марія.

— Аварії, – в голос закричали “жертви”, не зрозумівши жарту баби Марії.

— Допоможи, милий, – Баба Марія знову простягнула руку молодій людині.

— Нііі, цей мужик сказав, не чіпати вас, – відповів молодий чоловік і пішов геть.

— Тьху на тебе, – образилася бабуся. – Не мужики пішли, а ганчірки. Во! І зятю слово підібрала. Апокаліпсис якийсь.

«Розсілася, – бабусі Марії минулі кілька хвилин з моменту падіння здавалися вічністю. – Треба вставати».

Хто б знав, як важко піднятися з землі старій людині. Важко і прикро. Бабуся Марія спочатку встала на коліна, спираючись однією рукою об землю. «Зараз би ще спертися на щось», – подумала вона і відчула, що хтось підхопив її під руку. Вона озирнулася, зовсім молоденька дівчинка підставила свою руку бабусі Марії як опору.

— Спасибі, мила, – старенька зовсім було поспішила у своїх справах, але дівчина її зупинила.

— Скажіть, будь ласка, а де ялинки продають. Я недавно в місті, нічого тут не знаю, – усміхнулася дівчина.

Бабуся Марія задумалася, вона, звичайно, знала, де ялинки продають. От тільки не любить з кимось ходити вулицями, тим паче з незнайомою людиною. Базікати буде або розпитуватиме, або почне нав’язувати свою думку. Ох, не любить усього цього бабуся Марія, але й відмовляти дівчині ніяково, допомогла ж.

— Я знаю, сама йду за ялинкою, – почала пояснювати бабуся Марія.

— Ой як добре! – зраділа дівчина. – Тоді я з вами.

— Зі мною? Може, я просто поясню, і йди сама. Я ж повільно ходжу, – намагалася позбутися компанії бабуся Марія.

— Нічого страшного, я не поспішаю, – так само посміхалася дівчина.

Бабуся Марія зрозуміла, що не звільнитися їй від попутниці, подумала: «Мабуть, місія в мене така сьогодні, дівчину довести до ялинок».

— Гей, бабцю, ти куди. А хто засвідчить, що ця курка неправа, – закричав “жертва” аварії і чоловічої статі.

— Це ви без мене у своєму курнику розбирайтеся, – махнула рукою бабуся Марія.

І вони пішли.

Дівчина була вдвічі вищою і втричі худішою за бабусю. Бабуся єхидно подумала: «Жираф і бегемот йдуть за ялинкою. Трилер почався».

“Знала б, сама б встала. Не дала їй мені допомагати”, – подумала бабуся Марія і, озираючись, стала міркувати, як втекти. Побачила будинок з аркою і зметикувала:

— Ларисо, я що згадала-то. Мені до подружки сходити треба, а ти йди прямо о-о-ось до того світлофора, повернеш праворуч, а там запитаєш.

Бабуся Марія прошмигнула в арку, як мишка в нірку, тільки її й бачили. На подвір’ї старенька присіла на лавку і зітхнула полегшено: «Це ж треба бути такою занудою! Молода, а бурчить як стара бабця. Ще б пару хвилин і я її вдарила боляче в лоб».

Насправді вони разом пройшли зовсім небагато. У дівчини Лариси не закривався рот. Гаразд би вона розповідала про своє життя, так ні ж – вона літній людині розповідала, як важко живеться людям похилого віку.

— Нам, молодим що, у нас зараз все є, а ось як ви бідненькі жили, – почала своє голосіння Лариса.

— Так, нормально ми жили, – заперечила було бабуся Марія.

— Та вже що хорошого? Працювали на виробництвах із ранку до вечора, а зарплата копійчана була. А потім дев’яності роки, як ви тільки вижили, бідненькі. Картоплю гектарами саджали, щоб узимку не померти з голоду. І тепер пенсії у вас мізерні, мабуть, усе на комуналку і ліки йде?

Бабуся Марія намагалася заперечити, мовляв, не так уже все й погано, але Лариса не слухала:

— Нам зараз, звісно, легше. Ми все в магазині купуємо, інтернет знову ж таки у нас є, а ви в ньому нічого не розумієте.

І ось тут бабуся Марія почала шукати спосіб, як позбутися Лариси. Знайшла, зараз посидить трохи й іншою дорогою піде за ялинкою. Нехай цей шлях довший, але без попутників.

Лариса стояла в розгубленості: «Ну, що цим бабусям треба. Я ж їй допомогти хотіла. Слизько, нудно йти. Я б її підтримала, розважила. Ось упевнена, що ця бабця зараз стоїть за рогом і підглядає, пішла я чи ні».

Настрій був чудовий, і псувати його роздумами про конкретну бабусю не хотілося. Лариса йшла, розглядала вивіски, а думки знову і знову поверталися до бабусі Марії: «От цікаво, у неї ж, найімовірніше, є діти й онуки. Чому вона, стара людина, йде сама за ялинкою? Чи вона самотня? Тоді чому відмовилася від моєї допомоги? Дивна бабця!»

Лариса була впевнена, що стара почекає якийсь час і піде слідом. Дівчина вирішила перевірити свою версію і зайшла в магазин, щоб не мерзнути на вулиці.

А в цей час бабуся Марія сиділа на лавці й думала: “Навіщо мені ця ялинка? Стільки років не ставила, і раптом надумалося! Адже кожен Новий рік відзначаю в доньки. Посидимо за столом години до десятої, а потім разом з онуками лягаю спати. Опівночі будять мене сповіщення з привітаннями, доводиться вставати. Із донькою та зятем випиваю келих ігристого. Дивлюся на сусідський феєрверк із вікна і далі спати. Навіщо мені вдома ялинка?»

— Мамо, купи мені ламантина, – дівчина років п’ятнадцяти, проходячи повз бабусю Марійку, канючить, просить матір щось купити.

— Якого ламантина? – роздратовано запитала мати.

— Іграшка така, обнімашка. Ну, купи-и-и! Ось у Таньки є, їй купили.

Мати з примхливою донькою пройшли повз, бабуся Марія так і не дізналася, куплять дівиці ламантина чи ні. Але ця розмова нагадала їй своє минуле. У її дитинстві не просили зовсім подарунки на Новий рік, не писали листи ніякому Дідові Морозу. Були, звісно, святкові мініконцерти в школі, а вдома ніхто свята дітям не влаштовував. Збиралися дорослі, а діти десь поруч зі святом були. Та те, що батьки не помічали дітей, уже свято було. Батько в якийсь момент виходив, одягав кожушок, вивернутий навиворіт, бороду з вати чіпляв і шапку кролячу насував до брів. Заходив, представлявся Дідом Морозом, дітям цукерки за вірші роздавав, а з дорослими пісні горланив. Дітей відправляли спати, а дорослі веселилися до ранку.

А тепер усе змінилося, якийсь культ цього свята. Святкують так, немов це останній день перед кінцем світу. Викаблучуються один перед одним.

— Ой, щось я розбурчалася, піду за ялинкою. Ще й дівчину хорошу образила, – вголос сказала бабуся Марія і рішуче встала.

Бабуця вирішила, що колами, дворами вона ходити не буде, піде звичною дорогою. Вона навіть уявила, що зараз вийде з арки, а Лариса стоїть на тому самому місці. «Та ну, пішла, звичайно, – бабуся Марія була впевнена в цьому. – Але якщо навіть не пішла, то піду з нею. Що я зрештою втрачаю? Компанія все ж таки. А розмови можна і в інше русло повернути, щоправда, можна й поплатитися за розмови зі сторонньою людиною».

Лариси на тому місці не було, бабуся Марія з полегшенням зітхнула. І пішла повільно-повільно. А куди поспішати? Погода чудова, не холодно, сонце сяє, прикрашені магазини створюють новорічний настрій. Зараз магазини починають прикрашати мало не в жовтні. До Нового року вся ця мішура примелькається і стане непомітною.

У цей час Лариса побачила бабусю Марію з вітринного вікна магазину. «Ага, недовго довелося чекати. Не подобається їй моя жалість, спробуємо іншу тактику. Все одно ж є те, що може нас подружити», – подумала Лариса і вийшла з магазину.

— Бабусю Марійко, а я ось у магазин зайшла, виходжу, а тут ви. Підемо далі разом?

—- Підемо, – зітхнула від безвиході бабуся Марія. Подумала: «Ох, не подобається мені ця дівиця. Заплачу я за це знайомство, ох, заплачу».

— Я вас образила? Вибачте, – зніяковіло сказала Лариса.

— Ну що ти, дитино, я ображаюся тільки на рідних. На чужих людей немає сенсу ображатися, – поблажливо сказала бабуся Марія. І сама себе подумки відсмикнула: «От язва ж я. Дівчинка тут до чого?»

— Знаєте, а в мене теж бабуся була. Я, коли вас побачила, її згадала. Ви чимось схожі на неї. Вона теж на мене все бурчала. Побачила вас, і захотілося з вами познайомитися. Знаєте, мене бабуся виростила. Мама в мене недолуга. Так бабуся говорила. А я виросла, рвонула щастя своє шукати. Де тільки я за три роки не була. А коли зрозуміла, що щастя-то поруч із бабусею, її вже не стало. Лаю тепер себе, але ж ніяк не виправиш. Ось і вирішила з вами подружитися. У вас, напевно, є і діти, і онуки? Усі разом живете? – Лариса мало не плакала.

— Є у мене і діти, і онуки, окремо від них живу, – сказала бабуся Марія і осіклася: «З чого це раптом я розговорилася з чужою людиною».

— Це добре, а мені навіть Новий рік немає з ким зустріти. Я ж до вашого міста нещодавно приїхала, – у Лариси було обличчя дитини, яка нашкодила і говорила: «Я не винна, пожалійте мене».

— Так шукай друзів – ровесників, навіщо тобі я? – не розуміла бабуся Марія Ларису.

— Друзів – «мишка бігла, хвостиком махнула». Ви мені мою бабусю нагадуєте. Я вам допоможу ялинку до дому піднести, а вже потім випаруюся з вашого життя, – ображено надула губи дівчина.

«Правда що, чого це я. Дівчина допомагає мені, а я її відштовхую», – подумала бабуся Марія, а вголос сказала:

— Подивимося.

Ялинок було багато, довго вибирали. Бабуся хотіла маленьку ялинку, а Лариса пропонувала ялинку побільше, адже вона допоможе дотягнути. Ще й продавець нав’язував: «Дивись, яка красуня наче твоя онука. Новий рік таке велике свято, а ти хочеш маленьку ялинку».

Бабуся Марія майже погодилася, але в неї дзвонив телефон:

— Мамо, а ти де?

— Ялинку вирішила купити, – засміялася бабуся, чомусь вона вирішила, що з боку це виглядає смішно.

— Ми зараз під’їдемо, довеземо тебе з ялинкою додому. Чому не сказала, що хочеш поставити ялинку, ми б самі тобі її купили, – тараторила в слухавку донька.

— Вибач, Ларисо, але за мною зараз приїдуть, – сказала бабуся Марія.

По обличчю Лариси пробігла злість, вона швидко впоралася з емоцією:

— Може, ще зустрінемося?

— Усе може бути, – відповіла старенька.

— Бабусю Марійко, давайте номерами телефонів обміняємося! Хоча, у мене щось із сім-картою сталося. Напишіть мені свій телефон, я вам зателефоную. Ну, правда, ви мені так нагадуєте мою бабусю. Я її називала ласкаво – бабуся ягідка моя. Може, допомога якась потрібна буде, або просто погуляємо в парку, – вираз обличчя у Лариси був, як у покинутого кошеняти.

— Знаєш, що, дитино, ягідка моя, у мене є кому допомагати, з ким гуляти, про кого піклуватися, – передражнила її бабуся Марія.

Набридливість Лариси дратувала.

Повисла болісна пауза. Лариса придумувала, що ще сказати, а старнька чекала на доньку.

— Ось і зять під’їхав, – зраділа бабуся Марія. Ялинка чарівним чином зникла в багажнику машини, бабуся так само швидко прошмигнула в салон.

«Зять», – промовила про себе Лариса. Що робити далі, вона не знала.

— Ялинки, ялинки, – кричав продавець. Лариса невдоволено глянула на нього і пішла геть.

Бабуся Марія їхала додому.

— Мамо, я зараз згадувала, як у дитинстві ми зустрічали Новий рік. Пам’ятаєш, на дачі?

За тиждень до свята ми приїжджали на дачу, протоплювали будинок і ліпили пельмені. Так у нас завжди починалася зимова казка.

Тато місив тісто, вирізав чаркою кружечки, а ми ліпили пельмені. Обов’язково робили щасливий пельмень, загортали разом із м’ясом монетку. Виносили на мороз, а заморожені пельмені зсипали в пакети. Ех, смачні були пельмені, – донька сентиментально прикрила очі.

— Ну так, весело було, – підтвердила бабуся Марія.

— А тридцять першого числа, щойно розвидніється, ми з татом і братом ходили в ліс по ялинку. Йшли по заметах, бавилися, штовхали одне одного в кучугури, обсипали снігом, сміялися. А яке повітря в лісі! Просто зараз захотілося в ліс.

Батько нам показував сліди зайців, а ми наївні дивилися на всі боки, шукали зайців. Були щасливі, якщо білку на дереві побачимо. Тато обирав пухнасту ялинку, і ми поверталися додому.

Завалювалися до хати два щасливих кучугури – я і брат. Розповідали тобі всілякі небилиці, ніби, ми бачили ведмедя і тікали від вовка. Ти вдавала, що віриш нам, а ми вірили, що ти віриш, і сміялися з твоєї наївності. Пам’ятаєш, мамо? – запитала донька.

— Пам’ятаю, звісно. Я щоразу боялася, що ви захворієте, – посміхнулася бабуся.

— Ну так, ти бурчала на батька, що заморозив дітей. Напоювала нас гарячим чаєм із варенням, закутувала в теплі ковдри й укладала спати. Я завжди засинала, і снилися мені після таких прогулянок чарівні сни.

Увечері починали прикрашати ялинку, гірлянду вмикали. Такий захват був! Зараз, навіть дивлячись на феєрверк, немає такого захоплення. Справді, диво було, – донька раптом замовкла, мабуть, згадавши ті почуття.

— Як же я люблю вас! – сльоза-зрадниця скотилася по щоці бабусі Марії.

У машині повисла тиша. Бабуся була вдячна доньці та зятю за цю тишу.

«Ось життя яке, – думала старенька. – Усе життя збираємо образи. На словах прощаємо одне одному, але підла пам’ять підсовує ці образи, і все хороше забувається. А ось згадається щось приємне, і одразу відчуваєш, що любов-то нікуди не поділася.

Вічне питання, куди йде дитинство? Та нікуди воно не йде, воно нашаровується в чарівній скрині, а скриня ховається в затишному куточку душі. І порятунок від сварок із дітьми в цій скрині, варто тільки згадати їхнє дитинство. І мій порятунок у моїх чудових дітях».

Бабуся Марія подивилася у вікно, якраз проїжджали те місце, де вона впала. Дві автівки досі стояли, втупившись одна в одну, а дівчина і чоловік уже не лаялися. Чоловік щось розповідав, а дівчина заразливо сміялася. «Цікаво вийде, – подумала бабуся, – якщо це початок романтичних стосунків цієї парочки».

Потім її думки переключилися на Ларису: «У неї, напевно, непросте дитинство було. Родичів не залишилося. Ось і намагається до когось прибитися. А я її відштовхнула».

Спочатку було бажання повернутися до місця розставання і дати бідній дівчинці номер телефону. Може, така дрібниця Ларисі дасть упевненість у тому, що не всі люди погані.

Але потім бабуся Марія подумала, що, найімовірніше, Лариса вже пішла звідти, і сенсу повертатися немає. Раптом вони коли-небудь знову зустрінуться, тоді вже вона обов’язково подружиться з Ларисою.

— Мамо, – перервала мовчання донька, – відгадай загадку. Твоя внучка сьогодні загадала. Ми грали в гру, опиши того, хто намальований на картинці. Слухай: «Помаранчевий, м’який, пухнастий, трохи їстівний, вдома живе, з блакитними очима». Ми всією сім’єю розгадати не змогли. А виявилося – хом’як!

Так, зі сміхом і доїхали до дому.

— Завтра до обіду приходьте до нас, проведемо старий рік і зустрінемо новий, – зять допоміг затягнути ялинку в квартиру і встановив її на підставку.

— Добре, прийду, – відповіла бабуся Марія, проводжаючи доньку і зятя.

Вранці відтала ялинка розпустила свої голки, розпушилася і випромінювала аромат Нового року. Бабуся Марія дістала іграшки, які залишилися ще з дитинства її дітей. Скляні, облізлі, але такі рідні. Гірлянду довелося купити нову, у старій гірлянді лампочки перегоріли, а бабуся Марія не подбала про це заздалегідь, щоб знайти де такі продають. А як же без вогників, без вогників не можна.

Ялинка вбиралася до свята, телевізор бубонів фоном. І ось коли бабуся Марія відійшла подалі, щоб помилуватися вбраною ялинкою, телевізор сказав:

— Затримано підозрювану у злочині…

— Господи Боже мій, так це ж Лариса, – у бабусі Марії застукало у скронях і защеміло серце. – Що ж ти, дитинко, наробила?

Телевізор продовжив мовити:

— Підозрювана втиралася в довіру до літніх людей, напрошувалася в гості, підсипала в питво снодійне. Коли люди похилого віку засинали, вона виносила з квартири гроші і все цінне, що знаходила.

— Ось тобі й бідна, нещасна дівчинка. Добре, що донька із зятем приїхали за мною, а то теж би поплатилася за таке знайомство, за допомогу мені, за свою доброту, за свою безтурботність, – бабуся Марія капала ліки в склянку з водою. – Ось був би сюрприз на Новий рік.

Заспокоївшись, старенька одягнулася і поспішила до своїх дітей, зустрічати Новий рік.

You cannot copy content of this page