— Що там з вечерею? – увійшов Денис на кухню. — Готую. — Ясно. А я тут собі нову комп’ютерну гру купив, наша українська, – похвалився він. — І дорого коштує? — Та яка різниця, – відмахнувся чоловік. – За кредити і квартиру я заплатив. Тож, це вільні гроші. «Ось як, – подумала Саша. – Вільні». У неї такого поняття не було, а якщо і з’являлося щось, то вона поспішала порадувати близьких. А коли її хтось радував

Олександра поспішала додому, тримаючи в руках два пакети. Учора вона отримала зарплату і вирішила порадувати своїх домочадців.

Чоловікові купила дорогу каву, знаючи, що він жити без цього напою не може. Доньці – красиву кофту. Синові – нову машинку.

От тільки собі Саша нічого не купила, грошей не вистачило. Та й шкода їй було на себе гроші витрачати, хотілося порадувати свою сім’ю.

— Я вдома! – крикнула вона, зайшовши у квартиру. – Та не одна, а з подарунками!

Першим вибіг п’ятирічний син.

— Що ти мені купила? – без жодного привітання, запитав він.

— А маму обійняти?

Мирон швидкоплинно обійняв маму, але тут же сунув свій ніс у пакет.

— Це мені?!

— Тобі. Грай на здоров’я.

Забувши сказати спасибі, Мирон втік у кімнату з новою іграшкою.

Слідом вийшов чоловік.

— Що так довго? Ми на тебе вже зачекалися.

— У магазин ходила. Тобі теж дещо взяла, – посміхнулася Саша. Її трохи засмучувало, що чоловік більше не цілує її під час зустрічі, як було раніше, коли вони тільки-тільки одружилися. Але вона вирішила, що не звертатиме на це уваги.

— Ось, кава. Смачна, дорога.

— Угу, дякую, – буркнув він. – Що в нас на вечерю?

Саша зітхнула. Хотілося б їй прийти додому, а там уже готова їжа. Але такого ніколи не було, якось повелося, що завжди готує вона.

— Зараз макарони зварю. І сосиски.

На більше не було сил і часу. Явно ж усі голодні.

Донька навіть не вийшла до Саші. Але вона не сильно переживала, підлітки – вони такі.

Тому, поставивши воду під макарони, вона сама вирушила до неї в кімнату. Спочатку постукала, адже психологи говорять про те, що будь-якій людині потрібен особистий простір, і вриватися в нього не можна. І, отримавши дозвіл увійти, відчинила двері.

— Привіт, як справи? – запитала Саша.

— Нормально, – буркнула Аня, не відриваючись від телефону.

— Дивись, що я тобі купила.

Саша витягла з пакета кофту, розгортаючи її.

— Що це? – скривившись, запитала Аня.

— Кофта, тобі.

— Спасибі, – знову буркнула донька, відкладаючи її вбік.

— Може, поміряєш хоча б? – засмучено запитала Саша.

— Потім.

— Тобі не сподобалася?

— Нормальна.

Саша зробила глибокий вдих і вийшла з кімнати. Проходячи повз кімнату сина, вона побачила, що той уже примудрився відламати колесо в нової машинки.

— Мирончику, ну що ти так неакуратно? – запитала вона.

— Я грався!

«Напевно, вода вже закипіла» – подумала Саша, намагаючись переключитися на щось інше.

Їй раптом стало так прикро. Вона старалася, вибирала їм подарунки, витратила гроші, собі нічого не стала брати. А вони не те, що не радіють, а навіть найменшої вдячності не відчувають. Сприймають, як належне.

— Що там з вечерею? – увійшов Денис на кухню.

— Готую.

— Ясно. А я тут собі нову комп’ютерну гру купив, наша українська, – похвалився він.

— І дорого коштує?

— Та яка різниця, – відмахнувся чоловік. – За кредити і квартиру я заплатив. Тож, це вільні гроші.

«Ось як, – подумала Саша. – Вільні». У неї такого поняття не було, а якщо і з’являлося щось, то вона поспішала порадувати близьких. А коли її хтось радував?

Замислившись, Саша сіла на стілець. Вона намагалася пригадати хоча б якийсь незначний момент, коли хтось із її родини хоч щось зробив для неї. Коли її чоловік востаннє радував? Та вона цього навіть і не пам’ятає. Зате вона і їжу готує, і подарунки йому дарує, і речі в нього завжди випрасувані. Та ось тільки це вже не розцінюється як турбота.

А Саші теж багато всього хотілося. Хотілося зробити модну стрижку, хотілося нове пальто. Хотілося повечеряти в ресторані, розуміючи, що не доведеться ні готувати, ні прибирати потім усе. Та ось тільки їй на все це грошей шкода, все намагається для своєї сім’ї щось хороше зробити. А їм плювати…

Приготувавши вечерю, Саша пішла у ванну кімнату. Там вона довго дивилася на себе в дзеркало, але бачила лише втомлену тітку з потухлим поглядом. А яка вона тітка, їй навіть сорока не виповнилося ще!

Неслухняне волосся стирчало в різні боки, домашня футболка була вся в маленьких дірочках, манікюр уже відріс, але вона все ніяк не може записатися на новий.

Саша вирішила, що досить. Пора самій робити себе щасливою, якщо вже ніхто з родини цього робити не хоче.

Вона переживала, що за два тижні, поки їй не надійде аванс, настрій пропаде. Але ні. Вона ще більше хотіла порадувати себе. Вона чекала цих грошей і вже знала, як ними розпорядиться.

У день авансу вона зателефонувала чоловікові і сказала, щоб вони її рано не чекали. У неї плани.

— А як же вечеря? – запитав він.

— Що-небудь придумаєте, не маленькі, – відповіла Саша. Зрештою, ніхто ще не загнувся від голоду, маючи холодильник, набитий їжею.

— А що в тебе за плани? – раптом напружився чоловік.

— Я буду себе тішити, – чесно відповіла Саша.

— Це в якому сенсі?

— У сенсі, піду на шопінг, щоб купити щось собі. Потім зайду в салон краси. А після, повечеряю в ресторані.

— Почекай, а ми? Ми теж тоді в ресторан підемо.

— Так ідіть, – знизала Саша плечима, хоч чоловік її і не бачив, – я ж не проти. Тільки самі все організуйте, тому що сьогодні я зайнята.

Спочатку Саші було ніяково. Її так і тягнуло в дитячий відділ, хотілося купити синові щось, хоч у нього і так ціла купа іграшок. Потім стала задивлятися на підліткові речі, але, згадавши, як востаннє відреагувала донька на обновку, смикнула себе. Чоловічі ж відділи Саша обходила стороною. Її чоловік добре заробляє, і раз здатний купити собі комп’ютерну гру, то й одяг може купити сам.

Саша вибрала кілька речей. І коли вона виходила з торгового центру з пакетами, навіть на душі якось веселіше стало. Потім зайшла до салону краси і, нарешті, постриглася. А заодно, зробила й манікюр.

А після йшла найприємніша частина. Ресторан Саша вибрала дорогий. Адже, виявляється, якщо не витрачати гроші на дітей і чоловіка, то в неї залишається достатньо грошей на себе.

Саша нікуди не поспішала. Вона насолоджувалася їжею і келихом вина, дивлячись у вікно ресторану. Поруч лежали пакети з речами, а Саша, раз у раз, чіпала своє волосся, згадуючи, що постригла його.

Коли вона повернулася додому, на подив, її всі зустріли в передпокої.

— Ти довго, – невдоволено промовив чоловік.

— А що, не маю права іноді відпочити? – з усмішкою запитала Саша.

— Мамо, а що ти нам купила? – тут же поліз до пакетів Мирон.

— Вам нічого.

— Чому?! – обурився він.

— А я повинна була? Я два тижні тому купила тобі нову машинку, тож і грайся з нею!

— Я її зламав!

— Треба акуратніше поводитися з речами, – промовила Саша, потріпавши хлопчика по волоссю.

— Мамо, а мені ти теж нічого не купила? – розгублено запитала донька.

А Саша раптом усвідомила, що сама привчила їх до того, що в день отримання грошей мама їм приносить щось. І зараз вони дуже обурені, що мама витратила ці гроші на себе.

— Ні.

— А чому?

— Тому що не захотіла. Мені здається, тобі не подобається те, що я тобі купую. Тож тепер будемо брати речі в міру необхідності.

Саша пройшла повз домочадців, намагаючись приховати посмішку. Потім у спальні приміряла обновки, і саме за цим заняттям застав її чоловік.

— Нічого собі. Як багато всього. І ти постриглася… Напевно, грошей багато спустила.

— Яка різниця? – крутячись перед дзеркалом, запитала Саша. – На продукти грошей вистачить, а ці, що я витратила, вільні.

— А в мене кава скінчилася, – поскаржився чоловік, – можеш купити таку саму? Вона смачна.

— Купи сам. Не маленьку, – відповіла Саша.

— Сашуль, що відбувається? Ти, наче, нас караєш?

Саша завмерла. Але ж і справді, те, що вона відпочила і витратила гроші на себе, сприймається ними, як покарання.

— Ні. Просто я зрозуміла, що розпестила вас. Що все для вас роблю, купую вам подарунки, обслуговую вас. А хто подбає про мене? Я ось зрозуміла, що ніхто. А я теж хочу подарунків і уваги, тому зорганізую все це сама для себе.

— Але я ж про тебе дбаю, – обурився Денис.

— І як же?

— Ну…

Він задумався, а Саша усміхнулася.

— Я з дітьми допомагаю! – знайшовся він.

— Те, що ти вечір посидів із дітьми і погодував їх (принаймні, я на це сподіваюся), не означає, що ти мені допомагаєш. Це і твій обов’язок, як батька. Загалом, тепер я насамперед дбаю про себе, а вже в другу чергу – про вас. І так, завтра я хочу виспатися, тому, якщо прокинетеся раніше за мене, то і мені зробіть сніданок.

Звичайно, дуже складно щось змінити, особливо в собі, і особливо після довгих років звичного буденного життя. Але Саша намагалася. Влаштовувала собі маленькі свята і балувала покупками. Звісно, про дітей вона теж не забувала, але тепер намагалася все робити по черзі, спочатку вона, а потім всі інші. Зрештою, найближча її людина – вона сама. І не варто про це забувати. Адже, якщо щаслива жінка – щаслива вся сімʼя.

You cannot copy content of this page