— Соромно зізнатися, Юлю, але він останнім часом навіть митися майже перестав. Лежить на дивані і смердить. Ну хіба це життя? — жаліюся я. У нього два вихідні. А він лежить і чекає, поки я прийду з роботи, перемию посуд, наварю їсти і подам йому, дорогоцінному. Наші знайомі завжди дивувалися: я стараюся мати гарний вигляд, доглянута, модно одягнена. А він… розтовстів, постарів. Кажу: «Пішли до лікаря, перевіримо здоров’я!». Куди там! Це не від хвороби, це від лінощів

Тридцять років шлюбу перекреслили звичайні брудні штани. Звучить смішно, чи не так?

Але коли мій чоловік, повернувшись із гаража, з розмаху гепнувся на наш новенький світлий диван просто в мазуті, у мене всередині щось обірвалося.

Я стояла, дивилася на цього обважнілого, вічно невдоволеного чоловіка, який навіть не подумав перепросити, і раптом чітко усвідомила: я більше не можу.

Не можу дихати цим повітрям, не можу терпіти цей запах, це нескінченне бурчання і це безглузде лежання на дивані. Здавалося б, дрібниця, але саме вона прорвала ту греблю, яку я старанно будувала роками.

Мені зараз п’ятдесят п’ять. Доньку ми виростили, їй двадцять вісім, вона вже заміжня. Живе з чоловіком у двокімнатній квартирі, яка дісталася їй від моєї мами.

У нас в родині це вже ніби негласна традиція: бабусі заповідають житло онукам.

Я свою квартиру теж колись отримала від маминої мами, ще коли мені було лише двадцять. Туди ми з молодим чоловіком і переїхали після весілля.

Жили як усі. Я — єдина донька, дитину теж наважилася завести лише одну. Той день, коли донечка з’явилася на світ, був настільки важким, що про друге малятко я більше й не думала.

А от у чоловіка є молодша сестра.

Три роки тому не стало їхньої матері. Зовиця весь час жила з нею, і мій благовірний просто, широким жестом, відмовився від своєї частки у великій батьківській квартирі на користь сестри.

Я тоді просто оніміла: жодного власного квадратного метра за душею в мужика, а якщо щось станеться?
Але він, мабуть, свято вірив, що я нікуди не подінуся.

— Замолоду проріха, а на старість — велика дірка, — гірко зітхаю я, наливаючи чай своїй єдиній подрузі Юлі. — І я від цієї дірки просто до смерті втомилася.

Був час, коли мій заробляв непогано.

Я тоді благала: давай візьмемо ще одну квартиру в кредит, хоч для доньки! Але він лише руками махав і кривився:

— Будемо ми ще банкам переплачувати!

А тепер що? Він взагалі став нестерпним. Усіх моїх знайомих від дому віднадив, залишилася тільки Юля. Вічно похмурий, вічно всім невдоволений.

Останні роки — це взагалі якийсь суцільний жах. Втратив нормальну посаду, влаштувався охоронцем: доба через дві. А я, навпаки, знайшла підробіток, який згодом став моєю основною, дуже непоганою роботою.

Гроші в нас були, але ми нічого не купували й нікуди не їздили.

— Соромно зізнатися, Юлю, але він останнім часом навіть митися майже перестав. Лежить на дивані і смердить. Ну хіба це життя? — жаліюся я.

У нього два вихідні. А він лежить і чекає, поки я прийду з роботи, перемию посуд, наварю їсти і подам йому, дорогоцінному. Наші знайомі завжди дивувалися: я стараюся мати гарний вигляд, доглянута, модно одягнена. А він… розтовстів, постарів. Кажу: «Пішли до лікаря, перевіримо здоров’я!». Куди там! Це не від хвороби, це від лінощів.

— На море? А що там робити? — фиркав він, коли я пропонувала поїхати відпочити.

— Ти будеш там задом крутити? Я пінне і тут поп’ю у вихідний, ніякого моря мені не треба. І сама не поїдеш, нічого тобі там робити!

Гроші в родині якось не трималися.

Звісно, я мала свою «заначку», про яку він не знав. Маю право, бо останні десять років заробляла втричі більше за нього! А так — усе йшло на його пінне, на харчі, доньці допомогти, за свекрухою доглянути…

І от той день із брудними штанами та світлим диваном розставив усі крапки над «і».

— Я тобі не зірка естради! — єхидно огризнувся він тоді на моє зауваження. — Забруднив диван? А що тобі ще робити — відчистиш!

Я не кричала. Я мовчки розвернулася, а наступного дня подала документи на розлучення і виписку його з моєї квартири. Коли він побачив папери — очі витріщив. Мабуть, вирішив, що я просто дурію і хочу його полякати.

А я не лякала.

Я просто хочу жити в тиші, чистоті та спокої. Без його смороду і вічного скиглення. Куплю путівку до Болгарії і поїду у вересні на море. Сама.

Днями я поставила крапку.

— Збирай лахи, — сказала я спокійно. — Бери, що хочеш із своїх речей, та йди з Богом. Маєш два тижні, щоб знайти собі житло.

— А куди я піду?! — заголосив він на всю хату. — Ти збожеволіла! Я все життя на тебе горбатився, на твою квартиру, я доньку нашу виростив! У мене немає грошей знімати куток!

— А це, дорогий мій, — відповідаю, — суто твої проблеми. Якби купили квартиру, коли я просила, мав би куди йти. Від спадщини материнської відмовився? Відмовився. Я тоді проти була, та хіба ти мене слухав?

Немає грошей на оренду? Знайди нормальну роботу, ти ж колись умів заробляти. Заодно й жири свої розтрусиш, бо дивитися нудно. Коротше, не поїдеш сам — викличу поліцію і виселю примусово.

— Ти невдячна! — кричав він у відчаї. — Я тебе забезпечував стільки років, нічого не пам’ятаєш?!

— Забезпечував, — погоджуюся я. — І себе, і мене, і малу. Коли я в декреті сиділа. А потім я вийшла на роботу і сама нас тягнула. І тебе останні роки утримую, поки ти корінням у мій диван вростаєш.

Я просто втомилася. І це я ще мовчу про те, що поки ти мене «забезпечував», ти тридцять років жив у моїй квартирі. Забув?

Він зібрав речі. Куди з’їхав — не знаю і знати не хочу. Прихопив якусь дрібну техніку, мабуть, ще сподівається, що я охолону і покличу назад. А тим часом на порозі намалювалася наша донька-миротвориця. Образили татка!

— Мамо, а ти не вважаєш, що це нечесно? — з докором почала вона. — Він усе життя тут прожив, свого житла не має, а ти його просто на вулицю викинула? Так не робиться, мамо.

— Твоєму батькові, — відповідаю я, дивлячись їй просто у вічі, — лише п’ятдесят п’ять. Йому до пенсії ще десять років гарувати. А про те, що в нього немає житла, він мав думати своєю головою. У тебе ж є квартира? Є.

От і чудово, пусти татка до себе. Ти ж донька, ти й маєш про нього дбати. А дружина… сьогодні є, а завтра немає.

Мені було погано, я задихалася в цьому шлюбі, а ти й не помічала. Більше я так жити не бажаю.

Звісно, забирати батька до себе вона не захотіла. Зять буде категорично проти, та й кому потрібне таке щастя — обслуговувати в побуті це ледаче диво? Ну, може, місяць татусь і поводився б тихо, а потім…

А мені байдуже, що з ним буде далі.

У мене попереду не так багато часу залишилося, і я хочу прожити цю осінь свого життя інакше. Маю я на це право, врешті-решт? А донька… у доньки своя родина, а в мене — свій спокій.

Від редакції:
Подібні історії часто залишають глибокий слід у серці, адже вони ховають у собі багаторічний біль і невидимі для сторонніх очей сімейні драми. Ми лише трохи адаптували цю розповідь нашої читачки для публікації, намагаючись зберегти її щирість та відвертість.

Іноді настає момент, коли людина просто обирає себе, перегортаючи сторінку довжиною в кілька десятиліть.

А як би вчинили ви, опинившись перед таким непростим вибором на порозі осені свого життя?

You cannot copy content of this page