— Свекруха ж у нас із травня по жовтень панує на дачі. І там не те що картоплі — навіть куща помідорів немає, самі газончики, гойдалки та всі зручності. Але на ті зручності щовихідних привозять тільки «правильних» онуків — від її старшої доньки. А наша дівчинка… вона ж від невістки

— Ви б бачили ті закочені до неба очі й чули те театральне, трагічне зітхання! От чесне слово, можна було подумати, що ми з Тарасом прийшли сповістити не про тимчасовий від’їзд дитини до моєї мами, а про те, що розлучаємося або віддаємо малу в сиротинець!

А потім почалося… І головне, не мені в очі, а синові своєму вичитує: «Ну як ви можете?! На цілих пів року відірвати кровинку від серця!» — Юля сердито помішує ложечкою чай, аж той хлюпає на блюдечко.

— А вона, випадково, альтернативу вам не запропонувала? — іронічно посміхається її кума Наталя, куштуючи домашній пиріг.

— Ну, знаєш, щось на кшталт: «Діточки, не треба везти онучку аж на Волинь до свахи, я ж поруч, я сама з нею посиджу!» Не було такого? Тоді б у вас із чоловіком хоч вибір з’явився, і вас справді можна було б чимось дорікнути. Хоча б формально.

— Та де там! Жодної альтернативи, — гірко зітхає Юля. — Свекруха ж у нас із травня по жовтень панує на дачі. І там не те що картоплі — навіть куща помідорів немає, самі газончики, гойдалки та всі зручності.

Але на ті зручності щовихідних привозять тільки «правильних» онуків — від її старшої доньки. А наша дівчинка… вона ж від невістки.

Наша дитина для неї — це лише зручний привід зайвий раз довести, яка я недолуга мати. Але ж я просто не хочу втратити посаду, яку чекала роками!

До садочка нам залишилося якраз пів року, от я і вхопилася за цей шанс. А свекруха тепер просто жили з мене тягне.

Юля з Тарасом у шлюбі вже шість років. За цей час молода сім’я встигла нажити скромну однокімнатну квартиру на околиці Києва (кредит за яку ще треба трохи потягнути) та найдорожчий скарб — донечку, якій зараз трошки більше двох рочків.

Звісно, коли дружина у відпустці по догляду за дитиною, життя — не цукор.

Доводиться рахувати кожну гривню до зарплати, ретельно планувати витрати, відмовляти собі в багатьох приємних дрібницях.

Зате Юля з чоловіком фінансово ні від кого не залежать. Хіба що зараз вони з вдячністю готові прийняти допомогу від Юлиної мами.

Батьки жінки живуть далеченько — десь на Волині.

Машиною туди їхати годин вісім, а поїздом і того довше. Мама Юлі не так давно вийшла на пенсію.

— Знаєш, ідеальним варіантом було б, якби мама переїхала до нас на ці пів року, — розмірковує Юля.

— Але ж язик не повернеться таке навіть запропонувати. По-перше, куди? У нашу однокімнатку, де ми одне одному на головах сидимо? А по-друге, у мами там своє життя: батько на господарстві, ще й старенька прабабуся з ними живе. Її ж не покинеш.

З рідні у Юлі більше нікого немає. А от у Тараса є матір і старша сестра Оксана.

Оксана має трьох дітей, не працює — найменшій донечці п’ять років, і вона вирішила бути вдома принаймні до школи. Чоловік її непогано заробляє, то чом би й ні?

Свекруха на пенсії: зимує в міській квартирі, а щойно теплішає — перебирається за місто. Вітчим Тараса ще працює, тому до дружини на природу приїжджає лише на вихідні.

У їхній родині ще задовго до появи Юлі склалася непорушна традиція: зовиця щоп’ятниці ввечері привозить матері своїх дітей.

Іноді лишається з ними на дачі, а іноді пурхає назад у місто — відпочити від материнських обов’язків і побути вдвох із чоловіком.

Коли в Юлі та Тараса з’явилася дитинка, свекруха на словах ніби й раділа. Але насправді… до цієї онучки вона завжди ставилася з помітним холодком.

Їй з головою вистачає тих дітей, яких подарувала їй її рідна донька. У мами чоловіка на цей рахунок навіть є ціла “наукова” теорія.

Вона на повному серйозі розповідає, що бабусі люблять дітей від доньок через якийсь особливий клітинний зв’язок — мовляв, мітохондрії передаються по жіночій лінії, тому зв’язок з Оксаниними дітьми в неї просто в крові!

Юля з цією генетикою не сперечалася, на допомогу свекрухи ніколи не розраховувала і нічого не просила.

Але зараз її просто трясе від тих докорів, які сиплються їй на голову.

Річ у тім, що Юлі запропонували вийти на роботу — звільнилося омріяне місце.

Взагалі-то, вона розраховувала отримати цю посаду ще до того, як стала мамою, але тодішня співробітниця вирішила попрацювати ще кілька років.

— Вона тоді так солодко обіцяла, що місце мене точно дочекається… Та де там! У всіх свої інтереси, ніхто не зобов’язаний тримати для мене тепле крісло. Але зараз запропонували, і це неймовірний кар’єрний стрибок.

Це перспектива закрити нашу нескінченну іпотеку і нарешті подумати про просторіше житло, — пояснює жінка.
Звісно, спочатку подружжя подумало про няню.

Але коли вони відкрили сайти й подивилися на ціни, то просто жахнулися. А в Юлі ж на новій посаді ще й затримки на роботі можуть бути!

Одна річ — найняти дівчину на пару годин увечері, і зовсім інша — оплачувати няні дванадцять годин на день. Весь Юлин заробіток ішов би виключно на оплату цих послуг. Жодного сенсу.

— Ой, доню, та що тут думати! — лагідно сказала Юліна мама по телефону.

— Про що мова? Пів рочку всього-на-всього, а там уже і в садочок підете, і ти в ритм увійдеш. Навіть не сумнівайся, привозьте нашу квіточку до нас! Ми з прабабусею вдвох — ще ті няньки, впораємося!

Спершу Юля навідріз відмовилася. Як це так?

Відвезти свою крихітку за сотні кілометрів і бачити її дай Боже раз на місяць? Ні, вона так не зможе, серце розірветься.

Але потім вони з Тарасом сіли, перерахували свої мізерні фінанси, зважили всі «за» і «проти» — і зрозуміли, що іншого виходу просто немає.

Юля зціпила зуби і погодилася. Повідомила керівництву, що за два тижні виходить на роботу.

Тепер вони з чоловіком готуються відвезти донечку до бабусі, побути там днів десять, щоб мала звикла, а далі… повертатися до Києва і працювати.

— Ну ви взагалі даєте! — скрушно зацокала язиком свекруха, коли почула цю новину.

— Таку малявочку — і так далеко спровадити! Невже у невістки серце не крається від такої розлуки? Дітки ж у цьому віці щодня міняються, нові слова вчать. Он моя Оксана каже: її хоч на шматки ріж, вона б свою кровиночку нізащо так не кинула! От це, я розумію, справжня мати…

— І так щодня! Варіації різні, а суть одна, — ледь стримує сльози Юля.

— Тарас, звісно, горою стоїть за мене. Але ж це по нервах б’є нам обом. Мені й так нестерпно важко далося це рішення, але від нього залежить наше майбутнє. І майбутнє нашої доньки теж!

— І як тобі тільки совість дозволяє? — не вгамовується свекруха по телефону.

— Усіх грошей не заробиш! А це ж дитина твоя, а раптом старенька бабуся не догледить? Ой-йой-йой, я навіть не уявляю, як це я свою молодшеньку онучку цілих пів року не побачу…

І тут Юля не витримала. Її просто прорвало. Вона прямо сказала матері чоловіка:

— А можна подумати, ви зараз свою молодшу онучку частіше бачите?! Сидите з дітьми своєї доньки — от і сидіть на здоров’я. А свої цінні вказівки й поради залиште при собі!

Що тут почалося! Свекруха миттю набрала сина:

— Твоя дружина мало того, що мати ніяка, так ще й хамка неотесана, яких світ не бачив!

А ввечері прилетіло повідомлення від зовиці Оксани: «Ти не мала права так грубіянити мамі. Краще б дослухалася до старших, вона ж діло каже».

Від редакції:
Цю щиру розповідь надіслала нам наша читачка Юлія К., а ми лише делікатно підготували її до публікації. Часом життя ставить нас перед дуже складним вибором, де чуже осудження лише додає болю замість необхідної підтримки. А як ви вважаєте, де проходить тонка межа між материнським обов’язком та необхідністю будувати надійне майбутнє для своєї ж дитини?

You cannot copy content of this page