— То за гроші. За гроші ж, Христино Андріївно, де хочеш, там і лежи, — засміялася медсестра

— Ти моя доля. — лагідно казав мені наречений.
А перед самим весіллям прийшов додому та оголосив, що зустрів іншу.

— А як же доля? — як папуга, перепитала я.

Костянтину, зважаючи на все, було трохи ніяково від того, що він кидає мене перед весіллям, але тут він не стримався. Усміхнувся.

— Яка доля, Христинко, ну ти чого?! Казки це все.

Зібрався та пішов. А я спробувала живцем поховати себе в квартирі. Телефон дзвонив, у двері теж дзвонили — я не хотіла бачити нікого.

Мама кинула мене ще в дитинстві — вийшла заміж за іноземця, і пурхнула в інше, яскраве і красиве життя. Виростила мене бабуся. Але її давно немає в живих.

Немає рідного плеча, щоб уткнутися та виплакатися. І я плакала у подушку. Іноді, поплакавши, засинала, але сон був неспокійним, тривожним. Якісь руки тяглися до мене звідусіль, намагалися схопити. Схопили. За плече. Мене сильно струсили, і я зрозуміла, що не сплю.

— Ну? І якого дідька, що ти робиш?
Голос Юлії, найкращої подруги.

— Як ти потрапила сюди? — байдуже запитала я. — Я дуже злякалася.
— Воно й видно. — відповіла Юлія. — Я заплатила людині, і він зламав двері. Це було непросто. Я тут не живу.

— Скільки заплатила? Я поверну.
— Ой та ти сама повернися спочатку! Чого ти так убиваєшся? Через цього бовдура, чи що?

До речі, Юлія, з якою ми разом навчалися у школі, але в інститути пішли у різні, завжди недолюблювала Костянтина. І казала мені, що він не щирий. Невже, вона мала рацію, а я так помилялася?

— Чому він так зробив?
— Та тому, що він тепер зустрічається з Маринкою Нестеренко. У тебе що? У тебе тільки квартира, що від бабусі дісталася. А у Маринки таких квартир… твоєму провінційному Костятнину випав джекпот.

Так. У Марини батько був успішним бізнесменом. Але вона навчалася у нашому інституті, звідки тоді Юлія…
— Звідки ти взагалі знаєш?

Юлія пояснила, що коли не змогла до мене додзвонитися, зателефонувала Костянтину. Він сказав їй, що ми розлучилися, і він нічого не знає.

Тоді вона просто полізла до нього в соц. мережі, і все знайшла. Я раптом подумала не про те, яка наволоч мій колишній, а про те, що проти Марини шансів у мене немає. Боже, що я за дурна? Про що я думаю?

— Я не піду більше, — сказала я.
— Ну, не ходи. — знизала плечима Юлія. — Взагалі на твоєму місці я перш за все поїла б.

Вона витягла мене із цього стану. Тягнула за волосся і витягла. Примушувала їсти, змушувала виходити надвір. З’їздила зі мною за документами до універу, де я навчалася на хімфаку.

До сьогоднішнього дня. Слава Богу, ні Костятнина, ні Марину ми не зустріли. Нікого не зустріли, перед ким мені довелося б червоніти і соромитися, що мене покинули. Перед нечисленними гостями, запрошеними на наше з Костянтинои весілля, я вибачилася письмово.

Наступного літа я вступила до медінституту. Там уже три роки навчалася Юлія. Мені було важко, але я змогла. Вселяла собі щодня, як молитву: «Ти сильніша за всіх разом узятих козлів. Ти впораєшся».

Про хлопців не думала. Усі зустрічалися, закохувалися, а я боялася. Наче на кожному кроці, за кожним кутом, на мене чекав козел. Щоб боднути болючіше. Коли Юлія вже проходила інтернатуру — вона вийшла заміж на останньому курсі — подруга сказала мені:

— Христино, ну не можна ж так! Скільки, ти гадаєш, раз у житті тобі буде двадцять чотири роки? Ти не помітиш, як виповниться двадцять п’ять, а потім і тридцять. А ти сидиш все, за Костянтином страждаєш.

— Збожеволіла? — підвелася я. — Давно й не пам’ятаю, хто це.
— Пам’ятаєш, Христино. Пам’ятаєш. І дозволяєш керувати твоїм життям. Не дозволяй! Не всі у світі козли.

На п’ятому курсі мені набридло всіх відшивати, і я прийняла залицяння дуже скромного та дуже розумного Славка Шувенко. Через півроку ми одружилися.

Славко виявився чудовим чоловіком, крім того, йому пророкували хорошу кар’єру в медицині. Дивлячись на те, як розвивається мій чоловік, і що він робить для мене, я думала:

— Ось і мені випав джекпот. У серці розливалася подяка поступово переходячи у кохання. Тоді я не знала, що це не просто почуття. Це відлуння ще одного серця, що зародилося всередині мене – нашого зі Славком сином.

Ще на старших курсах я вибрала анестезіологію. Мій чоловік, коли почав гарно заробляти, намагався вмовити мене покинути роботу. Але за всієї моєї любові та подяки до Слави я не хотіла сподіватися ні на кого, крім себе.

— Ні, Славко. Я не хочу втрачати професію. Навички пропадуть, куди мені потім, у разі чого? Санітаркою?
— Хрися, — так ласкаво кликав мене чоловік, — про який випадок ти говориш? Я завжди буду твоїм чоловіком.
— Я знаю. Знаю! Але це життя. Воно іноді й лимони підсовує.
Він обіймав мене і все. Суперечка на цьому закінчувалася. Розуміння в нашій родині було на тому ж рівні, що й решта — на максимальному.
Ми жили, вирощували Сашка, подумували про свій будинок. Точніше, думав Слава, я була в сумнівах. Чоловік хотів жити за містом увесь час.
— На роботу добиратися важко, — загинала я пальці. — Ми лікарі, нам треба бути вчасно. Від нас життя пацієнтів залежить.
— Так, ну-ну, далі…
— Взимку, як випаде сніг під самий дах, відкопуватись ще півдня.
Слава обійняв мене і посадив до себе навколішки:
— Скажи чесно, ти просто боїшся примар?
— Яких примар? — розплющила я очі здивовано.
— У будь-якому пристойному будинку просто повинні жити примари.
Я розреготалася і поцілувала Славка. Зняла з нього окуляри, зазирнула в очі. І тут у кухню зайшов Сашко. Похитав головою:
— Ну, дорослі ж люди. Як підлітки поводитеся.
Взяв йогурт із холодильника і пішов до себе.
— Ти поводиться непристойно. — прошепотіла я Славку.
— Я в курсі.
— Привіт Людмило. Кого завтра оперують у вас?
— Ось, Христино Андріївно, історія. П’ята VIP.
Я пробігла очима — онкологія. Численні злоякісні новоутворення… шлунок… стадія III. У серці шуми, тиск підвищений.
— А чому він у вас, у терапії? — здивувалася я.
— То за гроші. За гроші ж, Христино Андріївно, де хочеш, там і лежи. Хоч у гінекології. — хихикнула медсестра.
— Ага. Ну, гаразд.
Я пішла до палати, закриваючи історію. Потрібно було прочитати ім’я пацієнта, щоб звернутися до нього у розмові. Костянтин Нестеренко. Наче я чула вже це прізвище. Ну, звісно, ​​чула! Маринка Нестеренко на третьому курсі перед самим весіллям повела у мене нареченого. І звали його…
— Привіт. — кисло сказав мені лисий і худий Костянтин. — Чудово виглядаєш.
Я хотіла б сказати йому те саме, але… «привиди» — спливло в голові слово. «Ти боїшся примар». Ось він. Привид мого минулого.
— Доброго дня. Я буду анестезіологом на вашій операції. Давайте виміряємо тиск?
Я намагалася взяти себе до рук. З абсолютно незрозумілої причини моє серце билося. Хотілося виміряти тиск собі насамперед.
Костянтин дозволив оглянути його. Він був пригнічений, і зрозуміло. А мене в таку хвилину намагалося запитати, навіщо він узяв прізвище дружини.
— Все в межах норми. — сказала я. — Операція має пройти добре.
— Яке добре… ти ж бачила історію.
М-так. Та й історія. Навмисне не придумаєш. Я пішла до виходу. Що казати цій чужій людині, яка дуже змінилася, яка колись боляче поранила мене, я не знала.
— Христино, почекай. Не йди.
Я обернулася від дверей.
— Вибач мені. Будь ласка. Мене, мабуть, Бог так карає. За тебе.
— Костянтине, все гаразд. Це було давно.
— Ні. — наполягав він. — Я вчинив, як виродок. Я багато думав про це. Потім.
— Чи почувався винним? — поцікавилася я з усмішкою.
— Ну… так. — здивовано відповів Костянтин.
— Знаєш, взагалі лікарям не властиво відхилятися від курсу, але я іноді почитаю. Психосоматика… кумедна наука.
Почуття провини чи не найруйнівніше з усіх. Подумай про це. І оскільки у нього було дуже спантеличене обличчя, я сказала:
— Я не гніваюсь! Я вдячна. Якщо ти тоді не зробив би так, я б не була зараз щаслива.
Я сказала це вголос і зрозуміла — правда ж! Серце відчутно сповільнило свій стук, заспокоїлося. Я повернулася до ліжка, присіла та обійняла Костянтина. Чорт, як же добре, що він кинув мене тоді!
— Це що за фігня? — почувся у мене за спиною верескливий голос.
Марина. Із маленьким пакетиком чогось там. Виглядала дружина Костянтина чудово, якщо не брати до уваги мішків під очима, які не міг приховати навіть умілий макіяж. Почувши голос дружини, Костянтин виразно здригнувся і прибрав руки з моєї спини.
— Все добре. — Сказала я, встаючи і повертаючись до Марини. — Просто хвилина психотерапії.
Вийшовши з палати, я подумала, як мені шкода мого колишнього. Так, відсторонено шкода, як чужу людину, але… я така щаслива, у мене все є.
А у Костянтина немає нічого — ні здоров’я, ні кохання, судячи з усього. Ні навіть власного прізвища. Ось точно: доля – не позаздриш. Не витримав Костянтин свій джекпот.
Я відійшла в кут до вікна і, витягнувши телефон із кишені, зателефонувала Славку:
— Щось сталося? — стривожено відповів він.
Ми не зідзвонювалися без особливої ​​потреби до кінця робочого дня. Такою була домовленість.
— Я кохаю тебе, Славко. Так дуже кохаю! — сказала я в трубку, стримуючи сльози.
— Я знаю. — спокійно відповів він. — Радий, що ти тепер теж це знаєш.
Доля!

You cannot copy content of this page