Я сиділа на кухні, дивилася у вікно і просто не могла повірити, що ці слова каже найближча мені людина.
Двадцять сім років я жила тихо, як мишка, у нашому маленькому провінційному містечку, постійно рахувала копійки від зарплати до зарплати й потайки мріяла про щось більше.
І ось доля раптом дарує справжнє диво — несподіваний спадок. Повноцінна квартира у передмісті Києва!
Здавалося б: пакуй валізи, радій кожному дню, рушай назустріч новому життю.
Але мій чоловік Максим подивився на мене з холодним, чужим розрахунком в очах.
«Продамо, — якось буденно відрізав він. — Збудуємо дім тут, я завжди про таке мріяв».
Саме тієї миті, під тихий стукіт настінного годинника, я вперше по-справжньому відчула: мій шлюб тріщить по швах.
Ми з ним дивилися в один бік лише тоді, коли іншого боку просто не існувало.
— Про те, щоб продавати ту квартиру, не може бути й мови, — гірко ділюся я зі своєю давньою подругою Наталкою.
— І річ навіть не в тім, що мої батьки категорично проти. Я сама не хочу. Я ж чудово розумію: продам я своє, кревне, а купимо ми з чоловіком уже спільне майно.
І, як би боляче не було це визнавати, з кожним днем я все чіткіше бачу, якою непоправною помилкою це стане.
— Ти що, про розлучення вже думаєш? — обережно питає вона.
— А про що мені ще думати, коли все отак обернулося? — важко зітхаю я.
— Ні, я ж досі його люблю. Я не для того заміж виходила, щоб розбігатися при першій нагоді. Просто ця ситуація різко оголила правду: ми з Максом абсолютно різні люди.
— Ну, а якщо здавати? — пропонує Наталя. — Це ж реальні гроші, як для нашого містечка. Могли б відкладати, будуватися потихеньку тут, мати стабільний пасивний дохід.
Але й пускати чужих людей у свою квартиру я не хочу. Я хочу там жити!
Переїхати ближче до столиці, де вирує життя, де є нормальна робота й справжні перспективи.
Це ж мрія багатьох — до центру Києва електричкою якихось двадцять п’ять хвилин, транспорт ходить, як годинник.
Тим паче, що в рідному містечку нас із чоловіком, по суті, нічого й не тримає.
— Тримає робота? За п’ятнадцять тисяч на місяць? — гірко всміхаюся я.
— Нудна, безперспективна посада, на яку мене просто «прилаштували» знайомі, бо інших варіантів тут нуль?
Чи недільні обіди у свекрухи? І жодної надії щось змінити в майбутньому? Ну добре, припустімо, з грошей квартирантів ми роками збиратимемо на якесь житло тут. А далі що?
От і я про те. У нас з’явився унікальний шанс вирватися, а чоловік просто впирається руками й ногами.
Ми з Максимом побралися три роки тому. Живемо у квартирі його далеких родичів, платимо за оренду трохи менше ринкової ціни, але це все одно чужий куток.
Відкладаємо на своє. Та з нашими місцевими зарплатами збирати довелося б ще добрий десяток років.
Батьки — що мої, що його мати — допомогти особливо нічим не можуть, самі живуть дуже скромно.
Якихось різких змін я й не чекала, щиро раділа тому, що маємо хоч такий затишок.
Ми мали тихий сімейний план: потроху назбирати на перший внесок, взяти пільгову іпотеку. Потім уже чекати на поповнення, щоб у домі з’явилася дитинка, може, за кілька років — і друга.
Працювати, облаштовувати побут — як усі люди.
Але п’ять місяців тому сталося неймовірне. Я зненацька стала власницею двокімнатної квартири під Києвом.
Пішов з життя татів двоюрідний брат. Як з’ясувалося, ближчих родичів у нього не було, а мій батько шляхетно відмовився від спадку на мою користь.
Спочатку я просто заціпеніла.
Ми про цього дядька рідко й згадували в родині. А потім я днями не могла усвідомити, що от-от матиму реальну змогу переписати наше життя з чистого аркуша.
Чоловік зустрів новину з шаленим ентузіазмом. Тільки от радість його була зовсім не такою, як я сподівалася.
— Оце так новина, подяка тестеві! — у Макса аж очі хижо загорілися. — Можна продати й збудувати шикарний дім. Я завжди мріяв про власний двір!
— Ти збожеволів? — вирвалося в мене.
— Нам такий шанс випадає, а ти мислиш такими вузькими категоріями! Я вчора перед сном подивилася вакансії — їх там море, Максе!
До столиці рукою подати, чудове містечко, зарплати… Нам тут такі й не снилися! Буде київська прописка, за рік-два подумаємо про дитинку, а там видно буде.
Всі мріють звідси вирватися, а ми свій щасливий квиток пустимо з молотка?
Щоб закопатися в нескінченне будівництво на роки? Які в нас тут перспективи? Жодних!
Треба потихеньку збирати валізи й шукати там роботу. Не вірю, що ми не влаштуємося хоч кудись на перших порах.
Тим більше тато казав, що квартира з ремонтом і меблями — просто заходь і живи!
— Ти що, серйозно говориш про переїзд? — чоловік миттю напружився.
— Ти при своєму розумі? Хто нас там чекає? Приїдемо, дорослі люди, нікого й нічого не знаємо. А тут усе кинути? У мене тут робота нормальна, куми, тут моя мама одна залишиться?
Ну ні, Олено, я не хочу, мені тут подобається. От ти кажеш — буде в нас дитина, а далі?
Ні допомоги, жодної бабусі поруч.
Віддамо в садок, самі поїдемо в Київ на роботу і будемо на голках сидіти?
У мого кума он малий днями в садку брову розбив, то добре, що дружина через дорогу працює. А там як бути?
— А там, між іншим, мільйони людей живуть і якось чудово дають собі раду з цими проблемами! — я була просто приголомшена.
Але Максим швидко згорнув розмову, давши зрозуміти, що своєї думки не змінить.
У суботу до справи підключилася свекруха.
— Ой, Оленочко, ну який Київ, — лагідно, мов лисиця, завела Галина Петрівна.
— Такий чудовий шанс для вас змінити життя! Продавайте, вирішуйте всі свої питання, і онуків мені швидше подаруєте.
Коли я розповіла про це своїй мамі, та лише гірко всміхнулася:
— Яка ж хитра в мене сваха. Як хвацько вона вирішила всі проблеми свого синочка за рахунок невістчиного майна!
Просто блискуче: продай, доню, свій спадок і збудуй моєму сину дім, про який він мріє.
Тільки остання дурниця на таке пристане. Навіть думати забудь.
— Не хочеш продавати — давай пустимо квартирантів, я дивився ціни, це нормальні гроші, — закинув вудку чоловік трохи згодом.
— Ми легко назбираємо на перший внесок за будинок, візьмемо іпотеку. З оренди й будемо виплачувати. Так і твоя дорогоцінна квартира нікуди не дінеться, і своє житло матимемо.
Оце зневажливе «твоя дорогоцінна квартира» боляче різонуло по серцю. Та й сама ідея мені зовсім не сподобалася.
Я ж мріяла, що ми почнемо дихати на повні груди, що я знайду роботу до душі, почну нормально заробляти, і він теж розправить крила.
А виявляється, він узагалі ні про що не мріє.
Його межа бажань — мати баньку на подвір’ї, нікуди не відриватися від маминої спідниці і спокійно пити пінне з друзями по вихідних.
— Ага, просто розкішний план: одні вихідні — пінне з кумами, інші — традиційний обід у родичів! — не стримала я емоцій.
Чоловікова рідня тепер уперто доводить мені, що тут у нас і повітря чистіше, і родина підтримає, і взагалі — «де народився, там і згодився».
Але мої батьки вважають інакше.
— Коли ж їхати, як не зараз? — переконує мама.
— Ти в мене з’явилася рано, потім ми вже з батьком нікуди й не смикалися. Тобі двадцять сім, ви ще тільки чекаєте на дітей — саме час будувати краще життя, поки є така змога.
Якщо Максим хоче просидіти весь вік тут — його право, хай сидить і за маму тримається.
Знаєш, Олено, якщо у вас із чоловіком такі страшні розбіжності, то варто добре подумати: а чи твоя це людина взагалі?
Зрештою, якщо ти йому справді дорога, він поїде за тобою, хай навіть і не одразу.
А от чоловік поставив ультиматум:
— Якщо я тобі дорогий, ти нікуди не поїдеш. А якщо таки поїдеш… що ж, Олено, я зроблю відповідні висновки.
І я теж роблю ці висновки.
Дедалі частіше ловлю себе на думці, що мама таки має рацію.
Мені до сліз шкода нашої з ним історії, але… хіба можна власними руками задушити свою мрію?
І заради чого? Щоб чоловік і далі жив так, як йому зручно: друзі, мама поруч, копійчана зарплата і жодних амбіцій?
***
Цю історію нам надіслала читачка, а ми лише делікатно адаптували її для публікації, зберігши весь біль та відвертість авторки.
Іноді життя ставить перед нами вкрай непрості випробування, де доводиться обирати між звичним, хоч і тісним минулим, та абсолютно невідомим майбутнім. Вміння дивитися в один бік — це, мабуть, і є той єдиний фундамент, на якому тримається справжня родина.
А що б ви порадили нашій героїні в такій непростій ситуації?