— Вона ж просто геній кухні! Вона все життя шеф-кухарем пропрацювала! І не просто так — у них там справжня династія! Мама Наталії Андріївни, Максова бабуся, теж кухарем була. А прабабуся, уявляєте, взагалі в панів на кухні завідувала! Ви розумієте масштаб трагедії? ЯК він звик харчуватися з пелюшок, і що після цього йому можу зліпити я?! Наталія Андріївна вчора ТАКІ пиріжки з вишнями напекла

— Оце так співчуваю!

— Так, слів пристойних просто не підібрати…

— А все тому, що свекруха! Що тут ще скажеш.

— Та я б після такого взагалі спілкуватися перестала! Просто на двері б вказала, та й усе!

Рита вкотре пробіглася очима по всіх коментарях під останнім дописом Ані, старанно наліпила під кожним вподобайку і з відчуттям власної правоти відстукала на клавіатурі свій вирок: «А ти їй на день народження подаруй книжку з етикету!»

У душі Рити все просто кипіло й вирувало від пекучої образи за подругу.

Півтора року тому Аня вийшла заміж удруге. Цього разу — за чоловіка, трохи старшого за себе. Її перший, ще студентський шлюб із ровесником розлетівся на друзки дуже швидко.

Юний благовірний чомусь вирішив, що штамп у паспорті дає йому святе право цілими днями розкаюватися на дивані й бренькати на гітарі.

А молода дружина тим часом мусила і в кімнаті прибрати, і сорочки попрасувати, і щось там «зметикувати» на вечерю — бажано щось новеньке, бо вічні макарони з картоплею йому, бачте, вже в печінках сиділи.

Грошей на делікатеси не було, бажання йти їх заробляти — тим паче, а просити в батьків його гордість не дозволяла.

Аня тоді як тільки не крутилася: пропонувала перевестися на вечірнє й самій піти на роботу, або шукати підробіток після пар, але за умови, що побут вони ділять навпіл… Та де там!

Жоден із варіантів юного генія не влаштував. Працювати йому було ліньки, а от смачно їсти — дуже навіть хотілося. Ну, а раз дружина зі своїм «головним обов’язком» не справляється…

То нащо вона така здалася? Ті ж самі макарони він і в мами поїсть. Так і подав на розлучення.

Лише за кілька років Аня наважилася дати особистому життю ще один шанс. Зрештою, ну не пощастило раз, то що тепер — хрест на собі ставити?

І вона погодилася сходити на каву з Максимом — дуже приємним, серйозним чоловіком, з яким випадково перетнулася на дні народження свого брата.

Дуже швидко з’ясувалося, що в них купа спільних інтересів. Їм було неймовірно легко й затишно разом, обоє вже нагулялися й хотіли серйозних, теплих стосунків.

— Ну і чого ми тут гуму тягнемо? — просто посеред прогулянки парком, буквально через три місяці після знайомства, видав Макс. — Пропоную тобі… ну це… ти ж розумієш, так? Коротше, виходь за мене!

Аня погодилася. І за ці півтора року жодного разу, жодної секунди про це не пошкодувала. Максим виявився чоловіком на вагу золота: турботливим, уважним, а головне — людиною діла.

Він не боявся брудної роботи, не бачив нічого принизливого в тому, щоб ділити домашні клопоти по-чесному, а не за принципом «ти все тягнеш, а я трошки помагаю, якщо гарно попросиш».

Макс завжди знав, коли треба оплатити комуналку, сам помічав, що кава в банці закінчується, що лампочка в коридорі блимає, а відро зі сміттям треба винести.

Його не треба було до цього підштовхувати чи благати.

Але ж він і поза побутом був скарбом! Пам’ятав про дні народження не лише Ані, а й її батьків. Був напрочуд ввічливим із тещею та тестем, ніколи не крутив носом, коли треба було поїхати до них на дачу чи посидіти разом у кав’ярні.

А саму Аню просто обожнював тішити маленькими, але такими теплими сюрпризами: то квіточку принесе, то коробочку крафтових тістечок, то її улюблену шоколадку з горіхами.

Часто тягнув її гуляти вечірнім Києвом — вони жили неподалік Русанівської набережної, — щоб просто помилуватися тим, як сонце сідає за Дніпро.

Одне слово, після весілля романтика з їхнього життя нікуди не вивітрилася. Аня купалася в цьому щасті. Була лише одна малесенька хмаринка на їхньому безхмарному небі.

Максимові не надто смакувало те, що Аня готувала.

Ні, він ніколи, жодного разу не бовкнув чогось на кшталт: «Фу, це їсти неможливо» чи «Ти готуєш не так, як мені треба». Але ж… Аня була дівчиною недурною і чудово читала між рядків.

Ось він непомітно залишив третину порції на тарілці. Ось щедро залив м’ясо соусом і засипав перцем, щоб перебити смак.

Ось ледь помітно скривився, куштуючи суп, і почав занадто часто запивати його водою… Він завжди казав «дякую, кохана», але добавки не просив ніколи.

Часом Максим дуже делікатно пропонував: «Слухай, не мороч сьогодні голову з тією вечерею, давай краще замовимо суші або просто візьмемо по шаурму біля метро». А раз на тиждень вони традиційно вечеряли десь у закладі або замовляли піцу додому.

Аня все це чудово бачила. І розуміла. І страшенно цінувала Макса за його терпіння і такт. Бо, якщо покласти руку на серце, куховарка з неї була така собі.

Її мама в дитинстві теж не дуже переймалася борщами, частіше купувала готові котлети в сусідній кулінарії або взагалі варила пельмені.

А потім у Ані почалися бідні студентські роки, де вершиною гастрономічного мистецтва було чергування смаженої картоплі, порожніх макаронів, гречки та рису. І це, прошу зауважити, як основна страва, а не гарнір!

Але ж тепер усе змінилося. З’явилися нормальні гроші. З’явилася шалена мотивація тішити коханого чоловіка. Та й час був — з роботи Аня зазвичай поверталася вчасно. І вона взялася за науку.

«Я зможу! — запевняла вона себе, переглядаючи чергове кулінарне відео на ютубі. — Хай не з першого разу, але я навчуся!» Та поки що результати були, відверто кажучи, так собі.

А рівно через рік після їхнього весілля до них у гості приїхала свекруха. Мама Максима, Наталія Андріївна.

Жінка жила досить далеко, в іншій області, з Анею бачилася лише на весіллі, а тепер от вирішила навідати молодят і погостювати в них усю свою місячну відпустку.

— Дівчата, я тепер так розумію свого Макса! — Аня в офісі то сміялася, то ледь не плакала, і колеги вже не знали, заспокоювати її чи вітати.

— Вона ж просто геній кухні! Вона все життя шеф-кухарем пропрацювала! І не просто так — у них там справжня династія! Мама Наталії Андріївни, Максова бабуся, теж кухарем була. А прабабуся, уявляєте, взагалі в панів на кухні завідувала! Ви розумієте масштаб трагедії?

ЯК він звик харчуватися з пелюшок, і що після цього йому можу зліпити я?! Наталія Андріївна вчора ТАКІ пиріжки з вишнями напекла… Я про свою дієту забула з першого ж укусу! А печеня в горщиках?

А жульєни… Боже, які в неї жульєни! Вона в нас лише два тижні живе, а в мене вже улюблена спідниця не застібається — ну бо відмовитися від тієї смакоти просто неможливо!

Ох… Будете пиріг зі смородиною? Це Наталія Андріївна мені спеціально в судочок поклала, щоб я вас пригостила…

Колеги лише співчутливо зітхали, наминаючи розкішний пиріг. Та вже, ситуація… З такою свекрухою конкурувати — це як з вітряками змагатися. Тут треба або зразу рамки ставити, або чоловікові рубати: не подобається — ставай до плити сам!

Але ж ця наша Аня — така м’яка, така безконфліктна. Он сидить, світиться від щастя, що пиріг її свекрухи всьому відділу зайшов. І навіть не доганяє, бідна, як її тонко принизили на її ж власній кухні…

А Аня й справді нічого такого не помічала. Щоранку вона прилітала на роботу і з захватом розповідала, які кулінарні шедеври вчора начаклувала Наталія Андріївна — і на сніданок, і на вечерю.

А в понеділок взагалі видала: всі вихідні вони втрьох, як одна команда, ліпили вареники з картоплею та смажили чебуреки.

— Це ж треба мати таке нахабство! — обурювалася Рита, накручуючи себе й інших. — Приїхати в чужу хату і хазяйнувати на невістчиній кухні, як у себе вдома!

— Та ти що! — щиро відмахувалася Аня. — У Наталії Андріївни просто золоті руки! Вона ж у відпустці, могла б на дивані лежати, серіали дивитися, а вона від плити не відходить, нас балує!

— І ніякої поваги до твоїх кордонів, — Рита знизила голос до змовницького шепоту. — От побачиш — вона це все робить спеціально. Навмисно! Щоб показати твою нікчемність і вас розсварити.

От вона поїде, і твій Макс тобі таку плеш проїсть — чому ти не вмієш готувати так само геніально, як його мамочка?

— Слухай… — усмішка раптом сповзла з Аниного обличчя, очі округлилися. — А знаєш… можливо, ти й маєш рацію… Дякую тобі, що очі відкрила! — вона схопила телефон і вибігла в коридор комусь дзвонити.

Рита лише переможно похитала головою. От свята простота! До таких очевидних речей сама б у житті не додумалася!

І от, після того пам’ятного візиту свекрухи минуло пів року. Наступного ранку після свого дня народження Аня виставила у фейсбуці новий пост.

На фото була велика, гарно зброшурована книга формату А4 із заголовком ручної роботи: «Мої рецепти для Ганнусі».

Підпис під фото світився щастям: «Щиро дякую за цей неймовірний подарунок, Наталіє Андріївно!»

Ну, звісно ж, подружки повз таке пройти не могли. Вони одразу «розкусили» цей підступний крок свекрухи і зрозуміли весь біль та приниження Ані.

Це ж треба так філігранно ткнути невістку носом у її невміння! І за що? За те, що сучасна жінка не стоїть годинами біля мартена? Ким це взагалі треба бути?!

Рита, щойно влетівши до офісу, одразу почала ділитися своїм праведним гнівом із дівчатами, які ще не встигли погортати стрічку.

Вона демонстративно відкрила фейсбук, щоб зачитати свій вбивчий коментар, але… пост зник. Його було видалено.

Рита не встигла навіть рота відкрити від здивування, як двері кабінету прочинилися, і на порозі з’явилася дуже розгублена Аня. В руках вона тримала якийсь пакунок.

— Усім привіт, дівчата… — тихо привіталася вона. — Слухайте, я щось узагалі нічого не розумію в цьому житті…

Пам’ятаєте, як мама Макса в нас гостювала? І ти, Рито, тоді ще казала, що чоловік мені потім мозок виїсть чайною ложечкою, бо я не готую, як вона?

Так от… Я тоді ще, перед її від’їздом, дуже обережно спитала, чи є в неї якісь записи її фірмових рецептів.

Вона засміялася і каже: «Звісно, є! Ціле зібрання творів у кількох томах!» Ну… я тоді й попросила її, якщо їй не важко, просто сфотографувати на телефон ті страви, які нам із Максом найбільше припали до душі, і скинути мені у вайбер. Щоб я потроху вчилася. А вона…

Аня тремтячими руками відкрила пакет і дістала ту саму книгу з фотографії.

Дуже обережно, ніби це була кришталева ваза, вона поклала її на стіл.

Колеги з цікавістю згуртувалися навколо. Хтось несміливо перегорнув першу сторінку. Потім ще одну. І ще…

Це була не просто зшита купка роздруківок. Це був… справжній витвір мистецтва. Якась родинна кулінарна літопис. Наталія Андріївна зібрала там не лише ті кілька рецептів, про які несміливо просила Аня.

Вона переписала туди секрети з пожовклого зошита своєї мами. І навіть ті, що дісталися від бабусі-кухарки!

Кожен рецепт був написаний від руки, красивим, каліграфічним почерком, і супроводжувався детальними, теплими поясненнями.

А поруч — малесенькі історії з життя: як ця страва з’явилася в їхній родині, хто її найбільше любив.

І що найдивовижніше — до кожного рецепта були вклеєні якісні фотографії готової страви та навіть покрокові знімки процесу!

— Це ж просто шедевр… — з придихом, ледь стримуючи сльози, прошепотіла Аня. — Ви тільки подивіться… Ви уявляєте, скільки часу, скільки душі вона в це вклала? Це ж справжній сімейний архів! Скарб їхньої родини!

Вона передала його мені… Я ж просила просто пару фоток на телефон кинути, а вона… Я не здивуюся, якщо вона всі ці пів року вечорами над цією книгою сиділа…

Аня опустилася на стілець, ніжно закрила книгу і трепетно провела пальцями по палітурці.

— Знаєте… Я вчора ввечері виставила фото в фейсбук… Написала від щирого серця, як я їй вдячна за цей скарб… А зранку відкриваю — і мене просто змило хвилею такого бруду і хейту! Це якийсь жах…

Пишуть про приниження, про те, що вона мене з гряззю змішала… Чому? За що? Я так злякалася, що Наталія Андріївна може зайти в інтернет і випадково прочитати ці коментарі…

Мені довелося швидко видалити пост. Дівчата, ну чому так вийшло? Чому люди в такому світлому вчинку побачили стільки отрути?

Аня розгублено обвела поглядом своїх колег. Але жінки, які ще п’ять хвилин тому були готові розірвати свекруху на шмаття, тепер лише мовчки, ховаючи очі, дивилися в підлогу.

Цю дуже повчальну історію, що змушує замислитися, ми отримали на пошту нашої рубрики, а редакція лише додала їй трохи літературних барв. Як часто ми, дивлячись через призму власних образ і стереотипів, бачимо злий умисел там, де насправді криється лише велика любов, прийняття і бажання передати щось найцінніше.

А як вважаєте ви, дорогі читачі: чому суспільство так звикло шукати підступ у стосунках невістки та свекрухи, замість того, щоб просто радіти чужому родинному теплу?

You cannot copy content of this page