А побралися Сашко з Олею, коли це було ще непристойно. Було їм тоді по 18 років. А дружили ще з дитинства, з першого класу.
Коли у одежі на виріст прийшли до школи, тримаючи в руках квіти, то на першому ж уроці Саша попросив Ульяну Іванівну, вчительку їхню першу, взявши її довірливо за руку, щоб вона посадила його з тією дівчинкою, у якої коси довгі.
Та тільки-но посміхнулася і сказала:
— Ну, звичайно.
Так вони разом і почали проводити багато часу. Як потім з’ясувалося – на все життя.
Коли Сашко сів поруч із нею, Оля трохи посунулася, щоб плаття їй не зім’яв, і відразу ж зробила йому зауваження:
— Руки на парту поклади І не метушись. На дошку дивися, а не на мене.
І Сашко все зробив, як Оля йому наказала. З того часу і почав її слухатися. Завжди. І в усьому. А потім Оля одразу ж стала у них у родині головною.
Додому вони ходили разом. Завжди. Але портфель Олі Сашко не ніс, бо коли першого дня спробував, вона йому сказала:
— І не думай! А то будуть глузувати з нас, що ми разом!! Ще чого не вистачало!
І він більше ніколи навіть не намагався, але, коли стали вони старшими і ходили гуляти в сусідній гай, він, навіть не питаючи Олі думки, брав її на руки і переносив, разом із сумкою або з чим там вона ще була, через струмки або через калюжі.
А то просто брав на руки, коли особливо був захоплений нею. Просто брав і ніс. А вона й не заперечувала. І сприймала це як належне.
Але вже й Оля Сашка берегла. Берегла, як свою рідну людину. Щоранку, коли він перед школою чекав її на розі, щоб мама Олі з вікна не побачила.
Завжли пильно його оглядала, обов’язково щось поправляла в туалеті, тільки потім вставала з ним поряд і йшла до школи.
Коли Сашко бився з хлопцями (нормальна чоловіча поведінка!), Оля підходила, відводила Сашка від цього, взявши за руку, казала:
— Не треба, хлопці, все одно він вас переможе — і вела.
Ось як Оля була все життя у своєму коханому впевнена, так і Сашко у ній.
Коли у Саші не стало мами, у 7-му класі, він навіть плакати одразу не наважився, а спочатку до Олі пішов.
Прийшов, глянув на неї, довго, від самих дверей, і сказав:
— Мами не стало, а потім повільно сповз на підлогу, спираючись спиною об стіну.
Оля до нього підійшла, сказала не реви, взяла Сашка за руку і повела його до нього ж додому. Там одразу почала робити все як треба: дзвонити, прибирати, мити.
Але весь цей час вона якось Сашка торкалася, щоб ні на мить він не залишався без неї. Після похорону Саня перебрався жити в будинок Олі.
Це ж нормально. Ніхто й не заперечував. Але жили вони в різних кімнатах, як і належить хлопчику та дівчинці. І батьків Олі він кликав дядько Андрій та тітка Мишко.
Тому що мати в Олі була вірменкою, і звали її Міне. Все було затишно в їхньому будинку.
Коли закінчили діти дев’ятий клас, то прийшли до батьків і сказали, що одружуватимуться, бо школа це дитячий садок і там їм нічого робити. Одружаться, значить, працюватимуть і навчатимуться у вечірній школі
Чи виконали чи ні Сашко з Олею свою обіцянку, не знаю. Тому що невдовзі після цього вони з нашого маленького містечка поїхали.
І якось поступово всі почали про них забувати. Адже так вже влаштовані люди, що забувають навіть найсвітліше у своєму житті.
А життя йшло, багате на прикрощі і не надто щедре на радості. Усі ми, їхні колишні однокласники, виросли, були вже свої родини, діти, а потім і онуки, а тому про Олю та Сашу майже не згадували.
Якщо ж це траплялося, то якось тепліло на серці, і посмішка з’являлася на вустах. І не тільки в мене одного, певен!
А якось, несподівано, вже ближче до вечора, я раптом на вулиці зустрів Сашка. Він був уже старий, але ще бадьорий і міцний.
Ми одне одного одразу впізнали. Привіталися.
І зайшли до кафе поряд, щоб поговорити. Тут він мені й сказав, що привіз до рідного міста Олю.
Після аварії, куди вони разом потрапили, Сашко нічого, прийшов у себе, а ось у Олі відмовили ноги, тепер вона в інвалідному візку.
І нещодавно сказала Сашкові, що померти вона хотіла б на батьківщині. Ось так.
Але не стало Сашка раніше за Олю. За рік після повернення.
Ховали його Оля та шестеро дітей з онуками, що приїхали буквально з усіх міст.
Тепер Оля завжди у чорному.
Щовечора вона котить свою коляску, крутить міцними руками її колеса, повз мої вікна, на могилу до Сашка.
Там сидить, довго-довго, не плаче, а дивиться на згасаючий захід сонця на горизонті і ніби чекає зустрічі зі своїм Сашком.
Я стояла в дверях спальні, дивилася на свого чоловіка, і серце болісно стискалося від жалю.…
Ніколи не думала, що стану тією самою «злющою свекрухою», яка лізе в гаманець до власних…
Коли Марійці виповнилося десять, у неї з'явилася сестричка — Наталочка. Той день, що змінив усе,…
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…