Валерія нещодавно від чоловіка пішла. Їхній спільній дитині зараз рік і вісім місяців, але просто жити далі стало зовсім несила.
— Загострилося все, як це й буває, коли я стала практично залежною від нього в декреті, — розповідає молода жінка подрузі. — Шість років загалом ми були разом. Із них — чотири роки в законному шлюбі. А виявилося, що я людину зовсім не знаю.
— Ага, так буває, — киває подруга, яка й сама два роки тому пішла від чоловіка в подібній ситуації. — Відчув себе домашнім божком і почав чудити. Як мій: то не з тим обличчям ходжу, то вічно втомлена, то занадто багато витрачаю. До біса таке життя.
— От-от. Мого теж перестало влаштовувати моє обличчя, вічна втома й те, як я домашнє господарство веду. На підгузки дитині випрошувати доводилося, а мені: «У пів року я вже на горщик просився, мама каже». І в іншому так само. Пакет порвався, у якому продукти з крамниці принесла, викинула зверху чек. Чоловік побачив і почав обурюватися, що я нечувані гроші на харчі витрачаю…
— Ти міркуєш, скільки ми на місяць витрачаємо на їжу? А зарплата, між іншим, одна. Ти вдома сидиш, це я гарую, — буркотів чоловік після знахідки.
— Давай поміняємося, — огризнулася Лера. — Будеш удома із сином, а я на роботу піду.
— І що ти там заробиш? — хмикнув чоловік. — У тебе і так платня була три копійки, працівниця, до бісу.
На запитання, а як Лері заощаджувати сімейні гроші, якщо все дорожчає, в чоловіка була готова відповідь:
— Готувати треба більше і частіше. Удома, самій. І грудинку можна не купувати, а самій робити. Не знаєш як? Запитай рецепт у мами моєї, вона тобі сотні разів пропонувала, але ти ж тільки пирхала. І йогурти можна вдома робити. З варенням, мама тобі приносила, але ти знову ж — пику кривиш.
Через ту «пику» — новий виток сварки.
Дійшло до того, що чоловік висунув претензію, ніби навіть на горезвісних пакетах із крамниці можна заощадити, якщо носити із собою тканинну сумку, а він не Рокфеллер.
Вона знала, за кого заміж ішла. Не цінує, не вміє економити, вічно втомлена, вічно невдоволена.
Та розмова стала останньою краплею. Тим паче, що закінчив її чоловік словами: «Не влаштовує — до мами, квартиру продамо, живи як знаєш».
І Лера зрозуміла, що чоловік узагалі сім’єю не дорожить. Квартиру, звісно, можна продати, але половину грошей давала на купівлю свекруха, а кредит вони сплачують усього три роки, вважайте, самі відсотки.
І Лера зібрала речі, свої та синові. Із мамою в неї, звичайно, стосунки не дуже, мама звикла вже жити сама, квартира лише її. Але, пам’ятається, навіть мама колись казала, мовляв, не складеться з чоловіком — у тебе в батьківській квартирі куток завжди є.
— А вийшло так, що й немає в мене кутка, — гірко посміхається Валерія. — Я приїхала вже ввечері. Природно, мама бачила, що з речами. Із онуком погралася, потім я вклала його спати, та й вихопила від мами по повній.
— Леро, я все розумію, та й усяке буває в сімейному житті, але ти про що думала взагалі?
— Мам, ну ти ж казала…
— Я казала, коли не було в тебе дитини. А зараз що? Ти у відпустці для догляду, навіть якщо й подаси на аліменти, що це буде? Ти мені на шию вирішила сісти на найближчий рік із лишком? І хто так робить?
Ось, скажи, просто зараз скільки в тебе грошей на картці? Дві тисячі? І допомога та нещасна через десять днів? Шикарно, нічого не скажеш! — мама була глибоко обурена. — І як жити збираєшся? На мої?
— Мамо, ти розумієш, що з ним уже було неможливо? — Лера вже майже плакала.
— Я розумію все. Чудово розумію, я з твоїм батьком теж розійшлася. Але є нюанси. Я йшла від чоловіка із семирічною тобою, у мене була заначка, яку я назбирала сама. Тому що вже років п’ять до того, як піти, розуміла, що з цією людиною я разом жити не буду.
Терпіла, назбирала, пішла. Саме в такій послідовності. Нікому на хвіст не падала, нікому на шию не сідала, нікого ні тобою, ні собою не обтяжувала. А ти?
Мама з маленькою Лерою справді жили якийсь час на оренді, потім мама купила однокімнатну, а коли Лера була вже підлітком — переїхали до цієї двокімнатної.
Але Лера вважає, що в її випадку навіть назбирати було неможливо. З чого? Чоловік і так за кожну копійку горло дер, з яких доходів вона відклала б?
Та мама була непохитною: у відпустці для догляду за дитиною йти від чоловіка до мами — безвідповідально та егоїстично. Лера страждала в шлюбі? Але вона сама вибирала чоловіка, чи не так? А тепер страждати має мама, забезпечуючи дорослу доньку й онука, відмовляючи собі в чомусь заради цього?
— Поживи тиждень, прийди до тями та йди у свою квартиру до чоловіка, — вважає мама. — Він тебе не має права виганяти, у вас спільне житло, ти й дитина там прописані. І живи, терпи. Скільки? Скільки треба буде.
Допоки на роботу не вийдеш і не зможеш себе забезпечувати. А краще — доки не назбираєш певну суму, щоб заначка була, щоб ні на кого не сподіватися, а жити самій. Леро, так, важко, але я змогла, і ти зможеш.
Даруй, але не вішай свої проблеми на мене. Як збирати? Як хочеш, приховуй, завищуй вартість покупок, збирай по копійці, підробляй. Твої проблеми.
Подруга Валерії співчуває: коли вона так додому прийшла, її не дорікали, допомогли всім, чим змогли, підтримали і морально, і матеріально.
— Це абсолютно неправильно, — каже вона Лері. — Ну як так? Мати — найрідніша людина, і відправляти доньку туди, де їй погано, радячи потихеньку гроші красти в чоловіка-тирана? Жах який…
А ви вважаєте, що це жах? Чи, може, мама має рацію, коли дає такий жорсткий, але, на її думку, життєвий урок про самостійність?
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…
— От же ж біда на мою голову, — спересердя сплюнув Василь. — Взяв її,…
З Валерієм Наталка познайомилася не абиде, а на справжній виставці. Її давня подруга, яка викладала…