— Тепер Валера істерики їй влаштовує, каже, що дозрів для шлюбу, що хоче весілля й урочистостей, і сукню, і родичів на банкеті, — розповідає Анжела подрузі.
— Отакої! А шлейф сукні нареченої радісно понесе їхня спільна донька, чи що? Чи, на думку тата, її нарядять подружкою нареченої? — відповідає подруга. — Я чудово пам’ятаю, як Ксюша твоя страждала.
Особливо коли чекала на дитину, а Валера казав, що він — птах гордий і в РАЦС його животом не заштовхати. Мовляв, дитину визнає, а одружуватися — дякую, прощавайте. І що ж таке сталося в нас, га?
Останню фразу подруга Анжели вимовляє з дещо знущальним тоном.
Анжела співжиття доньки з молодим чоловіком на ім’я Валерій ніколи не схвалювала. Із самого початку, коли після кількох місяців знайомства Валерій умовив 25-річну Ксенію переїхати до однокімнатної квартири, що належала його матері та була віддана синові.
Без оформлення, бо він у мами один, а кому ж іще «все»?
— З глузду з’їхала? Якщо у вас кохання й серйозні наміри, то й одружуйтеся, як усі нормальні люди, — застерігала Анжела доньку. — Не розумію я цього вашого «пробного шлюбу». Він тебе довго пробувати може. Скільки таких історій, коли «пробують» кілька років, а в РАЦС ведуть іншу.
Донька, звісно, не слухала й слухати не хотіла. Загалом, Ксенія потім мамину правоту визнала: усе так і вийшло, як вона казала.
За винятком одного: іншу Валерій до РАЦСу не відвів, але й на Ксенії вже майже вісім років одружуватися не збирався.
Навіть коли молода жінка років через два після початку спільного проживання поставила питання в лоб: вона хоче дитину, час би вже якось визначитися.
Валерій почав відбуватися словами, що дитини поки що немає, ось буде, тоді він і подивиться, сходяться та оформлять усе.
Потім Ксенія чекала на дитину, Валерій не відмовлявся від малюка, але з приводу реєстрації шлюбу влаштував істерику.
— Ти цього чекала, щоб мене змусити поставити цей клятий штамп, так? Я не відмовляюся від маляти, буду його виховувати й матеріально забезпечувати. Я відмовляюся, щоб мене змушували зробити те, до чого я не готовий.
Не дивно, що Анжела до співмешканця доньки ставиться не надто тепло.
Вона сама вважає, що вся річ у тому, що чоловік усе прикидав: а якщо розбіжаться? Платити аліменти лише дитині — це одне, а дитині й жінці у відпустці для догляду — зовсім інше.
Ну, і, само собою, Анжелі було прикро за доньку: ні дівка, ні дружина, так, співмешканка.
Ксенія заспокоювала матір, що в усьому іншому Валерій хороший: по господарству допомагає, її любить, матеріально вони нормально живуть.
— Ага, нормально. Тільки на пташиних правах, — Анжела турбувалася. — Ти там узагалі ніхто. Він… завтра його матір вирішить, що їй самій квартира потрібна, і підете ви звідти білими лебедями.
Тобі з дитиною в мене місце є, а твого Валеру не прийму, так і знай. І спільну нерухомість ви купити не можете. Точніше, можете, але це складніше — ви не сім’я.
Спільну нерухомість, до речі, не хотів купувати саме Валерій. Відмовлявся тим, що кредити — це кабала. Йому мама сказала, що пізніше квартирами із сином поміняється. Загалом, за ці роки було багато всякого.
Зараз онучці Анжели четвертий рік, Ксенія нормально відбула з нею у відпустці для догляду за дитиною, Валерій забезпечував і дитину, і його маму, у дівчинки одразу ж встановлено батьківство, але… Ксенія так і не стала дружиною.
— Ми з тобою стільки років живемо, і все нормально, — відповів чоловік, коли за кілька тижнів після появи дитинки Ксенія знову підняла питання про шлюб. — А я знаю стільки історій, коли розписалися і розлучилися буквально тут же. Ми погано живемо, чи що?
І Ксенія махнула рукою.
Але деякий час тому все змінилося. Анжела з батьком Ксенії була в розлученні, рік тому її колишнього чоловіка не стало.
Після батька Ксенії дістався шляхом поділу з новою дружиною батька грошовий вклад. Не так уже й багато, але все ж таки. А майже пів року тому не стало діда Ксенії, останнього родича по батьківській лінії.
А дідові й дісталося все, чим володіла рідня — всіх примудрився пережити.
— У нього чотири квартири, щоправда, усі вони в різних містах, — пояснює Анжела. — Звісно, туди моя донька жити не поїхала б у жодному разі. Зараз вона подала заяву про вступ у спадок, а потім… потім продаватиме й купуватиме собі повноцінне житло.
До часу «х» залишається зовсім небагато, але вже пару місяців Валерій «обробляє» співмешканку на предмет того, що потрібно офіційно розписатися.
Мовляв, пожили вони досить довго, у них дитина, він не проти й другу завести, і взагалі, переглянув він погляди на сімейне життя.
— Хочу тебе в білій сукні, лімузин, родичів і друзів на весіллі, — нібито жартома каже співмешканець доньки. — Так, банально, але хочу, щоб на нашому веселому весіллі порвали баян. Ось такий у мене каприз, якщо хочеш, так вважай.
Ксенія спочатку просто отетеріла від такої пропозиції, думала вже, що треба погоджуватися, доки пропонують, а потім дізналася, що матір Валерія «попросили» на пенсію піти.
Ну, і взагалі, поговорила з розумними людьми, з мамою.
— Не здумай, — посміхнулася Анжела. — Особисто я бачу ситуацію так: матері його потрібна квартира, щоб в оренду здавати. У Валери твого — ані гривні за душею. Він пронюхав, що ти зараз будеш нерухомість купувати й машину. Вкладеться на гривню, а поділить навпіл?
Скільки ти сліз пролила, коли чекала на дитину, а він звинувачував, що ти його животом у РАЦС намагаєшся заштовхати? Тобі зараз цього точно не треба. Нічого, не старий час. Розписані ви чи ні, вже без різниці. Не здумай.
Ксенія після роздумів дійшла того самого висновку: чекати ще одну дитину вона поки взагалі не хоче, та й потім, не звикати народжувати без чоловіка.
Батьківство встановлять, а інше… Ні, перегоріло. Та й власність, як не крути, зручніше мати лише свою, особисту.
— Ні, Валеро, не хочу я жодних весіль, людей смішити не хочу. І розписуватися не хочу. Я звикла, живемо ми й живемо. Раніше ти не хотів, тепер я не хочу. До того ж… Світланка з роботи теж п’ять років просто так прожила з чоловіком, а розписалися — і за пів року розлучатися пішли, — відповіла донька співмешканцю.
Валерій, звісно, образився.
За словами Анжели, мужик же найдорожче її доньці запропонував — офіційно закріпити стосунки, що підтверджує право Ксенії на його священні штани, а вона не оцінила.
Про майно й майбутню купівлю нерухомості Ксенією — поки ані слова, поки лише образа, мовляв, Ксюша не хоче виконати його мрію.
— А чи не запізно мріяти почав? І чи так уже безкорисливо мріє? — каже Анжела. — Нічого, куди він подінеться, якщо все так, як я припустила, і матір тепер хоче однокімнатну забрати під свої потреби. А якщо й дінеться — скатертиною дорога.
Ось така життєва історія. Дуже часто, знаєте, за білою весільною сукнею криються досить сірі й меркантильні інтереси.
А як ви вважаєте, чи варто Ксенії було б погодитися, аби мати спокій у родині, чи вона вчинила правильно, нарешті поставивши власні інтереси вище за бажання чоловіка?
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…
— От же ж біда на мою голову, — спересердя сплюнув Василь. — Взяв її,…