— Катрусю, – голос мами був трохи стривожений, я напружилася.
— Мамо, щось сталося?
— Ні, нічого, хоча, так, сталося. Зʼявилася Галина і вона вимагає частку від бабусиного будинку.
Ну зрозуміло, Галина – татова молодша сестра, бабусина дочка, та сама, яка поїхала багато років тому, дуже багато, ще до моєї появи на світ, а мені майже сорок.
Галка радувала бабусю рідкісними телеграмами на свята, іноді надсилала листівки або листи.
Бабусі немає вже десять років, на прощанні Галини не було, я взагалі не уявляю навіть який вигляд має моя тітка, є тільки фотографії, де вона молода, років вісімнадцяти.
Мені здавалося, що вона схожа на мене, точніше я на неї.
Рідня все-таки, думала я.
Я у батьків одна, чи є діти у Галки ми не знаємо, так, ось так, навіть бабуся не знала.
Звісно, особливо в дитинстві, мені хотілося мати брата і сестру, ну або хоча б двоюрідних.
Але, так вийшло, що мама у своїх батьків була одна, у бабусі тільки тато з Галкою, родичів у нас було катастрофічно мало.
Ну нічого, зате я за всіх постаралася, так сміється мама, у нас із чоловіком дві пари близнюків, так, так теж буває.
Хлопчики зʼявилися, коли мені було двадцять п’ять, а дівчата через десять років.
Діти в нас чудові, бабусі з обох боків, разом із дідусями, просто обожнюють дітей, моя бабуся Ганна, та сама мама мого тата та Галки, бачила та водилася з правнуками, хлопчики пам’ятають прабабусю, їм було по чотири роки, коли бабусі не стало.
Будинок ми вирішили не продавати, ми там проводимо літо.
Тато з чоловіком і хлопчаками все обладнали, у нас вода в будинку, електрокотел, у дворі басейн.
Якщо хочеться, ми топимо піч.
У нас мангальна зона, альтанка, квіти для душі, у мами теплиця, кущі ягід…
— Мамо, так, що ти переживаєш? Ну віддамо їй її частку, що такого-то.
— Якби все так просто, – зітхнула мама, – вона вимагає продати будинок і віддати їй половину.
— Та я зрозуміла, зрозуміла. Викликаємо оцінювача, він…
— Катю, це її умова… продати будинок.
— Що за дурниці? Яка їй різниця, віддамо їй гроші.
— Ми не можемо ризикувати, донечко, ми вирішили виставити будинок на продаж.
— Мамо, – я була у нестямі, – ти з глузду з’їхала, що це ще за новини? Де ти? Я зараз приїду.
Я чула, що мама плаче.
— Катрусю, я тебе дуже люблю.
— Мамо, що сталося? Що таке, га? Так, Господи ти, Боже мій, якщо для тебе це так важливо, продавайте цей будинок, купимо інший…
Я зателефонувала татові, той сказав, що в курсі і вирішує цю проблему.
У курсі чого? Яку проблему він вирішує? Нічого не зрозуміло, зателефонувала свекрусі, попросила забрати з садка дівчаток і поїхала до батьків. Їх удома не було.
Чоловік сказав, що хоче поговорити з цією Галкою, дізнатися, що за дурний принцип, мені стало трохи легше.
— Я поїду в будинок, вони, мабуть, там усі, дівчата у твоїх батьків.
— Давай, я підтягнуся.
Хвіртка була відчинена, двері на веранду теж, будинком ходили якісь люди у взутті, вдома було холодно й незатишно.
Я бачила розгубленого батька, заплакану маму і доволі моложаву жінку, яка з холодною посмішкою дивилася на мене.
— Здрастуй, Надія.
Я не зрозуміла спочатку, що це звертаються до мене.
— Ви мені?
— Так, тобі.
— Мене Катя звати, Катерина.
— Ах, так… Я й забула, вони ж тебе Катею назвали…
— А ви, як я розумію, моя тітка, Галина.
— Нуууу, ти майже правильно розумієш.
Я озирнулася на маму, вона підвелася на стільці, подалася вся вперед, на її обличчі чітко позначилися прожиті роки, мама ніби постаріла років на десять.
Батько теж мав поганий вигляд, був розгублений і дивився у вікно.
Так, що тут відбувається.
Чоловік надіслав сповіщення, що він уже на під’їзді до будинку.
— Що тут відбувається? – запитала рішуче я, – хто це?
— Рієлтор, – спокійно сказала Галка. – Хочу продати цей будинок, щоб його не було…
— Ми готові віддати вам гроші, – почала було я.
Але Галка, закотивши очі, засміялася.
— Дитино, я сама можу дати тобі грошей, я ще раз кажу, хочу позбутися цього будинку. Я не хочу, щоб він існував, мені треба з цим покінчити.
Батько важко зітхнув, мама відвернулася.
У цей момент увійшов мій чоловік, оцінивши обстановку, він велів узяти мені маму і йти на вулицю, рієлтор теж ретирувався, пробурчавши щось невиразне.
Мама плакала.
— Мамо, ти так через будинок побиваєшся? Та кинь ти… ну? Шкода, звісно, ну і що, ми ще краще купимо зрозуміло, що сил вкладено багато…
— Катрусю, ідіть сюди, – покликав чоловік.
Галка стояла біля вікна, тато сидів на стільці, мій чоловік адвокат, у нього професійне розрулювати різні ситуації.
— Отже, Галина Степанівна згодна на половину грошей від вартості будинку, це буде сума в кількості ось такої суми.
— Готівкою і вона нехай принесе, я в готелі зупинилася.
— Прямо, як у бойовику, – пожартував чоловік, -добре, ми прийдемо.
— Вона, одна…
Я принесла Галці гроші, вона сиділа в готельному кафе внизу.
— Тут будете рахувати чи в номер підемо?
Вона знизала плечима.
Тут уся сума, чоловік склав договір і…
— Не треба договір, не потрібні мені ці гроші… Ти знаєш хто я?
— Так, моя тітка, сестра мого батька, Галина Степанівна.
— Я тобі не тітка, а йому не сестра. За документами так, а так ні. Усе дуже складно, твоя бабця вийшла заміж за чоловіка, старшого за неї, до речі вдруге вийшла заміж, перший чоловік загинув, вона була в положенні твоїм батьком.
Степан Пилипович одружився з нею, усиновив сина. Коли мені було п’ять років, моя мати пішла з життя, молода, красива, вона була коханкою мого батька, чоловіка твоєї бабці.
Ось так усе заплутано.
Так я потрапила в сім’ю.
У мене з’явилася мама, старший брат, ну і батько, звісно.
Як же я ненавиділа їх усіх, просто терпіти не могла.
Я не знаю, чому мати так полюбила мене, особисто я їх терпіти не могла, її теж.
Мені довелося затаїтися, я пішла до школи, добре вчилася, я робила вигляд, що все добре. Вони мені вірили, брат і мати, а ось батько… Він бачив мене наскрізь, бачив мою підлу натуру.
Одного разу він мені пообіцяв, що якщо я чимось нашкоджу його родині, то він власними руками мене придушить.
Не те, щоб я налякалася, але втихомирилася, перестала робити погані речі по дрібницях, я навіть змогла змусити себе полюбити матір.
Я добре вчилася, допомагала матері, вона не могла натішитися на мене.
І тут я дізнаюся, що мати чекає дитину.
Брат уже майже дорослий, у неї буде своя рідна дитина, а я? Батькові я не потрібна, єдиний на світі, хто мене любить – мати, ну мачуха, звісно, але, що буде, коли зʼявиться рідна дитина.
Я підмішала їй дещо в молоко, її відвезли вночі в лікарню, дитину вона втратила, звісно.
Спитаєш звідки я знала, що підмішувати? Оооо, я ще той поліглот, мені здається, вона здогадувалася, що це моїх рук справа.
Батько так напевно знав, я думала, що він мені душу витрусить, так мене тряс. Брат врятував, ну я і сказала на знак подяки братові, що він не рідний…
Підла натура кажу ж.
Більше спроб завести дитину вони з батьком не робили.
А потім його не стало, він набагато був старший за і ту рідну, і цю матір. Він був гарним, твої хлопчаки схожі на діда.
Так, а що ти так дивуєшся?
Ти моя донька.
У тебе шрам, нижче ключиці… Це я хотіла тебе вбити.
Ти мені була не потрібна, заважала жити.
Я дала тобі життя в сімнадцять, від такого ж хлопчиська, ти зʼявилася на світ від випадкового зв’язку.
У мене немає більше дітей, тільки ти.
Мій брат, у них із дружиною не виходило завести дитину, їм вдалося зам’яти скандал, і я поїхала, назавжди. Їм тебе дозволили усиновити.
Ти мені не потрібна була.
Сказала Галка з викликом піднявши підборіддя.
— Цим ти вирішила шантажувати батьків? Що розкажеш мені, що я їм не рідна? Я знаю це з чотирнадцяти років, тільки не знала хто та, яка мене дала мені життя.
Не можу зрозуміти навіщо? Гаразд би тобі потрібні були гроші, я бачу, що ти добре одягнена, манери, та й живеш у гарному готелі.
— Я хотіла помститися, – вперто каже вона.
— За що? За те, що врятували мене? Не здали в дитячий будинок, не дали тобі мене прикінчити? За що?
— Та за все… за те, що вони такі (розповідь для сайту Рідне Слово) благополучні, за те, що виховують мою дитину, няньчаться з моїми онуками, за те… що він її син по-справжньому, а я ні… Я не бачила від рідної матері ані любові, ані ласки. Друга мати дала мені все, а я… я розтоптала все…
Я…
— Ви хвора.
— Я не прошу вибачення, мені нема за що просити.
— А я й не пропоную вам його. Ось ваші гроші.
Я встала і пішла.
З мамою і батьком довелося поговорити, я не сказала їм, що все життя знала про те, що прийомна, вони просили вибачення.
За що?
Запевнила, що все буде, як завжди. Не сказала, що знаю звідки шрам, мама з татом говорили раніше, що була операція на ключиці, коли я була маленькою.
Звичайно, я довго думала, навіщо було влаштовувати цей фарс? Для чого?
Потім дізналася.
Вона надіслала мені листа.
“Привіт, Надю, я так тебе називатиму. Я назвала тебе Надією, Надійкою. Знаєш, а я ж любила тебе.
Але моя натура така, що я не можу показувати свої почуття, я не можу багато чого.
Я не хотіла заподіяти тобі шкоду, правда. Я тримала тебе на руках, коли він прийшов, твій рідний батько, двоє тупих малоліток дали життя дитині. Ми почали з’ясовувати стосунки, я схопила ніж, він закрутив мені руку, я хотіла поправити тебе і… я не знаю, як це сталося, ніж встромився в тебе, він злякався і втік, мати знайшла мене в шоці, вона майже відразу прибігла, як це сталося, сусіди почули крики і плач дитини…
Мені ніхто не повірив, вирішили, що я хотіла вкоротити тобі життя. У нього батьки при владі, сказали, що я все брешу і їхній син не має ні до мене, ні до цієї дитини ніякого відношення.
Коли все закінчилося, я поїхала. Двох людей я дуже любила в житті, матір і доньку Надійку. Ти — Катя, ти їхня дочка, а моя дитина залишилася в моїй пам’яті. Ну і за класикою жанру, я хвора.
Прошу тебе, проконтролюй, щоб мене поклали поруч з матір’ю, там є місце, я знаю, адже це я завжди приходжу раніше за вас і кладу квіти, а потім ховаюся і спостерігаю за вами.
Все моє майно дістається тобі, не відмовляйся, це моїм онукам. Перепрошую за той концерт з будинком, не знала, як про себе заявити, ну і характер у мене такий нестерпний. Та й хотіла трохи насолити їм…
Я не багряна квіточка, не хочу, щоб ти мене реабілітувала і лила після мого відходу гіркі сльози. Я погана, Надю, я дуже погана, я рада, що в твоєму житті були і є люблячі батьки, все одно я не змогла б дати тобі того, що дали вони і ходила б по світу, ще одна озлоблена і знедолена душа.
Я не така, я не гідна жалості і відбілювання… Я зрозуміла головне, я не дарма зʼявилася на білім світі, а раніше думала інакше, я народилася, щоб на світ з’явилися ти і твої діти. Я рада, що послужила чомусь хорошому.
Галина… Ми зробили все так, як просила Галка. І так, я не стала розповідати літнім батькам все. Вони звикли думати погано про Галку, нехай так і буде. Я не хочу, щоб вони докоряли собі, вони і так після тієї історії з продажем будинку і нашим поясненням ледве вилізли… Тільки (розповідь для сайту Рідне Слово) чоловікові розповіла. На горищі бабусиного будинку я знайшла листи. Все життя бабуся і Галка виявляються листувалися. Грішна Галка, писала бабусі гидоти, але між рядками вгадувався крик відчаю. Бабуся, як ніхто інший це розуміла, називала її дочкою і розповідала про те, як росте Надійка, тобто я — Катерина. Були й інші листи, але бабуся їх ніколи не бачила, Галка писала їх у зошит, кожен починався зі слів — мила моя мама…
Фото: авторський контент сторінки “Рідне Слово”.
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…
— От же ж біда на мою голову, — спересердя сплюнув Василь. — Взяв її,…