— Ти старша за нього на 3 роки! – вигукувала мама багато років тому, коли я вперше зібралася заміж, – але і це ще не все! Ви абсолютно різні, подумай сама.
Ти – з інститутом, він – з училищем. Та добре б ішлося просто про рівень освіти. Ти ж бачила його сім’ю: менталітет інший, цілі, життєві установки – все не збігається з нашими. Зараз кохання у вас, а потім життя почнеться, як ви жити збираєтеся?
Приблизно те саме чув від своїх рідних і мій колишній майбутній перший чоловік.
І зараз, у 52 роки, я чітко розумію, як праві були наші мами. Але заміж мене підганяло вийти не тільки кохання, а й цікаве положення. Тому наше весілля все ж відбулося.
22 роки дружині та 19 років чоловікові. Сімейка. Училище мій Олег закінчив у нашому місті, а його батьки жили в іншій області, тож до того, що наш шлюб розвалився, руку ніхто не прикладав.
Просто після того, як вщухли гормони і я подивилася на Олега неупередженим поглядом, то зрозуміла, що ми буквально і говоримо різними мовами.
— Жарти в нього… якісь тупі, – поділилася я зі своєю мамою одного разу, коли ми з Олегом посварилися, – сам сміється, а мені не смішно. І на доньку – нуль уваги.
Мама зітхнула і делікатно промовчала. Свої шишки і висновки належало зробити мені самій. І я зробила: говорити майже нема про що, для мене Олежка був простакуватий. Дитиною він не цікавився (напевно не доріс до батьківського інстинкту тоді). Перед друзями – порожня й дурна бовтівня.
— А ти подивися, на кого ти після появи дитини стала схожа! – міг сказати мені чоловік, не відриваючись від пінних напоїв, – Такій швабрі і по дому допомагати не хочеться, на мене ще дівчата задивляються, а ти…
Так мій чоловік самостверджувався, щоб я не рипалася від нього йти. Стара пісня про головне: і кому ти з дитиною і така страшна потрібна будеш?
Майже 30 років тому на багато речей дивилися інакше, я довго не наважувалася на розлучення і відхід у самостійне плавання.
Але, з іншого боку, мені здавалося, що якщо я з ним залишуся, то проживу не своє життя, і донька ростиме в нездоровій атмосфері, в якій батьки вічно з’ясовують стосунки.
Розлучилися ми, коли доньці Оленці було півтора року. Я тоді вирішила, що я ще зустріну свою людину. Олег повернувся в рідне місто до своїх батьків, він був дуже на мене ображений і злий. І не спілкувалися ми практично 20 з гаком років.
Регулярно я дзвонила тільки з колишній свекрусі, та аліменти отримувала. Олег дзвонив доньці тільки в дні її іменин і то не щорічно.
А від свекрухи я новини про колишнього дізнавалася: що одружився і в новій сім’ї у нього тепер є ще троє дітей (дві дівчинки поспіль і значно пізніше зʼявився хлопчик).
Я теж виходила заміж вдруге, є син, але через 7 років ми з другим чоловіком вирішили роз’їхатися, зберігши дружні стосунки.
— Мамо, – сказала мені Оленка 4 роки тому, – я вирішила на весілля запросити родичів: тата, бабусю і двох своїх сестер.
Моя донька мала повне право на це. Я хвилювалася, але забороняти було нерозумно. Приїхали всі. І колишній чоловік, і колишня свекруха, і дівчатка 13-ти та 15-ти років – сестри моєї Олени.
— Ну, – прошепотіла моя подруга, – Олежка і осунувся та постарів! Хто б міг подумати! Ти порівняно з ним – просто королева.
Я й сама це розуміла. Я зберегла в мої тодішні 45 років фігуру, та ще й ошатна була: на весілля старшої доньки ж вдягалася. А от колишній перетворився на вгодованого чоловʼягу. З великим пузом.
Спочатку в РАЦСі, поки тривала урочиста церемонія, Олег навіть не дивився в мій бік. Потім була фотосесія, і нас іноді саджали і фотографували разом, як батьків нареченої. Олег у кадрі сидів із незадоволеним виразом обличчя.
Трохи пізніше всі гості поїхали до ресторану, який розташований у передмісті. Поки чекали на запрошення увійти в зал, гості розбрелися парком. Я знайшла Олега, він гуляв із доньками. Я, як могла, намагалася триматися невимушено і привітно. Розпитувала дівчаток про їхнє навчання, про їхнього братика.
Наступного дня Олег попросив мене покатати його містом, у якому він навчався, і в якому не був 20 років. Ми базікали, згадували спільних знайомих. Я розповіла про те, що з другим чоловіком ми давно роз’їхалися, але залишилися в нормальних стосунках.
— А ти нас покатаєш разом із молодятами? – попросив мене колишній чоловік.
І я поїхала. Навіть сфотографувалися всі разом на пам’ять. Я думала, що тепер Олег якось частіше цікавитиметься справами старшої доньки.
Але замість цього колишній чоловік став дзвонити мені. І найчастіше по відеозв’язку. Іноді я скидала дзвінок і писала, що я зайнята, що я на роботі (у транспорті, в гостях тощо). Я зрозуміла, що його цікавить не те, як йдуть справи в нашої доньки, його цікавлю саме я.
Три роки тому зʼявились наші онучки, дівчатка-двійнята. Малятка прийшли на світ недоношеними, спочатку були в реанімації, потім їх довго не виписували з відділення.
Зараз уже все добре, але спочатку за онучок переживали всі рідні. Але тільки не Олег. Я попросила його зателефонувати нашій доньці, підтримати її в цій ситуації.
— Чого ти плачеш? Усе буде добре! – зателефонував Олені тато, – зрештою ти ще молода. Будуть ще діти.
Ось так підтримав і заспокоїв! Донька на стала з ним розмовляти. Та він і не намагався більше підтримувати стосунки з нею, а от мені надзвонював, надсилав фото.
Кілька разів я надсилала йому фото наших онучок, але коментарів і запитань не дочекалася. Приблизно 2 місяці тому він написав мені вночі, о першій годині. Я не спала, дивилася серіал.
Таке полилося! Що він хоче приїхати і щоб я провела (розповідь для сайту Рідне Слово) з ним кілька днів. У мене закралися підозри, що Олег добряче випив. Але ці повідомлення і дзвінки з вимогами повернути все, що було 30 років тому, продовжилися.
Відповідати я на них перестала. От що чоловікам треба? У нього дружина на 9 років молодша за мене. Так, завдяки соцмережам, я знаю, який вона має вигляд. Чесно скажу, що я маю кращий вигляд. Але дружина мого колишнього добра й турботлива. І любить Олега.
Знаю, що вона завжди дуже ревнувала чоловіка до мене, він сам розповідав, що вона дуже не хотіла відпускати його на весілля старшої доньки, навіть бойкот йому влаштувала.
Я багато років заради Олени підтримувала стосунки з колишньою свекрухою, знайома з її сестрами по батькові. Я вільна жінка, але, навіть, якби (розповідь для сайту Рідне Слово) я все ще відчувала почуття до першого чоловіка, мені б совість не дозволила закрутити роман із колишнім чоловіком.
Тепер я не знаю, як себе поводити з ним. Доброзичливе ставлення з мого боку він сприйняв як надію на щось більше. Грубити йому? Не хочеться знову зіпсувати стосунки.
— Навіть не уявляю, як я могла в нього закохатися, – кажу подругам, – Зате донька вийшла красунею! Мені хотілося б, щоб колишній чоловік хоч трохи цікавився життям Олени і наших із ним онучок.
— Чоловіки інакше влаштовані, – чую від приятельок, – для них, мабуть, колишніх жінок не буває. А діти – це всього лише додаток. І люблять їх, поки живуть із їхніми мамами. І потім, він із дружиною і дітьми ледь-ледь кінці зводять, а ти на морі відпочиваєш, житло купила і здаєш. У його уявленні твоє життя – суцільне свято. Ось його на це свято і потягнуло…
Що думаєте?
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…
— От же ж біда на мою голову, — спересердя сплюнув Василь. — Взяв її,…