— Алісо, будь людиною, поступися! Ти ж розумієш нашу ситуацію.
— Розумію. Тільки я тут до чого? З чого ти взяла, що тобі всі винні? Гаразд, мама, з нею все ясно, з неї ти все життя мотузки в’єш, але я! У мене своє життя, у тебе своє. Ні. І крапка, — насупилася Аліса.
Вона взагалі не розуміла, про що суперечка. Це ж треба мати таку зухвалість! Так вони скоро й із власної квартири виселять.
Як то кажуть: «Дай палець — відкусять руку»! Точно про сестричку.
А Федько, чоловічок її, влаштувався ж як добре! Мовчить. А сам, мабуть, нишком Настю підбурює: піди, мовляв, та скажи! Звісно, він же сам не буде нічого казати, які в нього тут права?
Аліса все більше «заводилася». А з мамою марно говорити на цю тему. Ці двоє її і так вже прогнули у всьому. Мама — людина м’яка, поступлива. Конфліктів не любить. А Настю й Алісу дуже любить.
Настя й Аліса — сестри. Алісі двадцять шість, вона нещодавно закінчила виш. Працює. Заміж поки не збирається. Настя — старша сестра, їй тридцять. Вона вже давно вийшла заміж і має двох дітей.
А живуть вони всі разом із мамою, Зінаїдою Олексіївною, у просторій трикімнатній квартирі поліпшеного планування. Тата в них немає: Зінаїда Олексіївна рано овдовіла.
З самого дитинства у дівчаток була своя кімната. І в мами. Коли Настя вийшла заміж, то вони з чоловіком почали жити в її кімнаті, бо у Федора ситуація була ще гіршою: до цього він мешкав із батьками в однокімнатній. А ще у нього був молодший брат, який учився в школі.
Сім’я Насті швидко поповнилася двома дітьми. Аліса вивчилася, влаштувалася на роботу. Дякувати Богу, її не особливо торкалася метушня, яка тепер постійно відбувалася в домі.
Її кімната, як і мамина, була в кінці довгого й широкого коридору, а Настя з чоловіком та дітьми жили в тій, що знаходилася в іншому кінці, біля кухні.
Квартира мала чудове планування. Тато отримав її свого часу, бо працював у секретній огранізації про яку не прийнято прямо говорити.
В Аліси був своєрідний «острівець безпеки» в її кімнаті. Там вона могла відпочити, посидіти в тиші. За щільно зачиненими дверима не так було чути дитячі крики. І вночі малеча, перебуваючи в кімнаті на віддалі, якщо й плакала, то не будила її.
Мама теж спала спокійно: їй адже потрібно було рано вставати на роботу. Допомагала вона Насті з малюками ввечері, коли приходила. У неї був скорочений робочий день: її робота була пов’язана зі «шкідливістю». Ось тут і починалася метушня.
Мама готувала на всю велику родину, принагідно няньчачись із малюками: вона хотіла дати відпочити Насті, яка поралася з ними цілий день. У дитячий садок вони поки не ходили, чекали черги. Молодшому сину ледь виповнилося два рочки, а старшому три з половиною.
Алісу ж Зінаїда Олексіївна намагалася не чіпати. Мама дуже любила дочок і весь час дбала, щоб усім було добре й комфортно. І берегла їх, і балувала.
Коли Аліса вчилася в інституті, то мама, бачачи, як багато їй доводилося сидіти за книжками, намагалася не просити дочку ні про що.
Тим більше що допомога здебільшого була потрібна Насті. З дітьми. Зінаїда Олексіївна мріяла про те, щоб дочка вивчилася, здобула хорошу спеціальність і могла розраховувати на хороші перспективи в житті. Адже у Насті так не вийшло.
Вони рідко розмовляли про це: мама засмучувалася, а Настя злилася. Тому що шукала винних. То виш їй не той, то викладачі не такі. Словом, кинула вона навчання після другого курсу, не довчилася. Сказала, що не її це. І вона піде в інший виш.
В інший не вступила, але й у той не повернулася, бо життя веселіше пішло: вона зустріла Федора і закрутилося. Одружилися, стали жити разом.
Він допоміг їй влаштуватися на роботу, туди, де працював сам. Фірма одного дня — сьогодні є, завтра немає. Але на той момент платили добре. Молоді шикували. З’їздили кілька разів відпочити. Настя мамі шубу купила на день народження. Алісі телефон хороший подарувала. Аліса тоді в інституті на третьому курсі вчилася.
Через рік Настя дізналася, що чекає малятко. Зʼявилася на світ одна дитина, слідом за нею друга. Так і залишилася без освіти, осіла вдома.
Ось і не хотіла Зінаїда Олексіївна Алісі такої долі, хоч і ніколи не вимовляла це вголос. Тому намагалася створювати умови для навчання, всі турботи на себе брала. Але даремно вона турбувалася: Аліса дуже відрізнялася від Насті характером.
Та була легковажна й весь час сподівалася на «як-небудь». Любила повторювати: «буде день — буде їжа». А Аліса серйозна, вперта, наполеглива, працелюбна. Знайшла хорошу роботу й намагалася, «викладалася» на повну. Начальство помічало її й заохочувало успіхи.
По всьому було видно, що дівчину хочуть підвищити. Однак їй довелося повністю «забити» на особистий час. Працювала з восьмої й до восьмої. Потім падала «без ніг» на ліжко. Іноді навіть не вечеряла.
Дорогою додому купувала кефір або йогурт. Вдома пила і — спати.
Мама хитала головою й зітхала, дивлячись на те, як виснажувалася Аліса. Але та запевняла, що все чудово. Ще трохи й стане легше. А зараз треба було себе показати, вважала вона.
— Ну і чого вона цілу кімнату займає? — запитала якось Настя маму, тримаючи однією рукою молодшого сина й одночасно намагаючись стягнути зі стільця старшого, який уявив, що сидить на конячці й загрозливо сильно розгойдувався.
— Їй яка різниця, де спати? Вона ж там тільки спить. Приходить пізно, встає рано. Нехай би до тебе йшла. Вже п’ятнадцять метрів вам на двох вистачить! А нам тісно. Діти он ростуть, їм місце треба. Ось Алісину кімнату дитячою можна зробити.
Зінаїда Олексіївна невизначено знизала плечима й нічого не сказала. Але подумала. Про те, що буде скандал. І Аліса ні за що не поступиться своєю кімнатою. Та й з чого б?
Якщо вже бути чесними, то у них у кожної, включно з мамою, була по рівній частці цієї квартири. І не винна Аліска, що безголова Настя завела купу дітей. А тепер плачеться і вдає з себе матір-героїню.
А Федя взагалі ні до чого. Він намагається, як видно, рідше бувати вдома, хоча обстановка йому має бути звична, думала Зінаїда Олексіївна, дратуючись, адже він усе життя в однокімнатній жив, у тісноті.
Федір був мовчазний хлопець, але собі на умі. І з кожним роком він усе менше подобався Зінаїді Олексіївні. Вона підозрювала, що він обманює дочку.
Щоправда та поки й не думала про таке, тому мати тримала свої підозри при собі. Навіщо затівати конфлікт і лізти? І чи її це справа?
Може, вона помиляється, хто знає? І цей Федір білий і пухнастий. Просто вечорами затримується, бо грає в шашки, або шахи. За цих думок Зінаїда Олексіївна мимоволі хихикнула. Цю картину важко було уявити.
«А краще б учитися пішов. Ні в Насті, ні в нього немає спеціальності ніякої. Примудряються ж інші люди вчитися і працювати! От і пішов би. А то пропадає хтозна-де», — сумно думала Зінаїда Олексіївна.
— Мамо! Ти мене чуєш? Я кажу, скажи Алісці, може вона тебе послухає! — повторювала Настя, — Нехай перебереться в твою кімнату. Ну, прошу я! Дуже!
— Добре, — тихо сказала мама, — Прийде сьогодні з роботи, скажу. І ти скажи теж. Сама.
— Сама… Зараз кричати буде. І посваримося. А то я її не знаю! — образилася Настя і, поклавши молодшого сина на ліжко, взялася міняти йому памперс.
Так і сталося. Посварилися сестри.
— Май совість, Аліско! — кричала сестра. — Тобі яка різниця, де спати! А нам розширюватися треба.
— Ось і розширюйтеся, — незворушно відповіла Аліса. — Тільки не за мій рахунок. Як інші? Беруть іпотеку, або квартиру винаймають. А ви, чим гірші?
— Ти не розумієш чи що?! Знущаєшся? — шипіла Настя. — На що нам винаймати? І іпотеку платити чим? Я не працюю і не знаю, коли вийду. Діти малі, садок не дають. Чекаємо.
— Ось і чекайте, — відрізала Аліса і пішла в свою кімнату. Насправді вона сьогодні хотіла поділитися з матір’ю новиною. Здається, вона зустріла хорошу людину. І закохалася. Але ці розмови геть відбили будь-яке бажання відвертості. Аліса сіла на своє ліжко, обняла руками подушку й занурилася в роздуми…
Сестри так ні до чого й не домовилися.
А ситуація вирішилася несподівано. Той молодий чоловік, з яким зустрічалася Аліса, освідчився їй. Молоді люди тихо одружилися, просто прийшли в призначений день до РАЦСу й оформили стосунки.
А жити стали на орендованій квартирі. Свою кімнату Аліса так і не віддала. Просто замкнула на ключ. Принципово.
Зінаїді Олексіївні конфлікт між дочками приносив великі прикрощі. Вона багато думала над тим, як допомогти й помирити їх. Зрештою, вона вирішила запропонувати віддати свої гроші Алісі за її частку, щоб та переписала її на матір і дозволила Настиним дітям жити у своїй кімнаті.
Настя дуже зраділа.
Вона клялася і божилася, що вони віддячать мамі, як тільки зможуть, як у них з’являться гроші. Зінаїда Олексіївна скептично усміхалася і мовчала.
Її побоювання справдилися. Федір, через рік, пішов «в інше море». Вони розлучилися з Настею, посварилися. Федір заявив, що вона йому давно набридла і тому він зустрічається з іншою.
З грошима стало зовсім туго. Звісно, Федір мав платити на дітей аліменти, але Зінаїда Олексіївна думала про те, що спритний парубок зробить усе, щоб отримувати «сіру» зарплату.
Він і до цього-то працював на подібних фірмах, а вже тепер — сам Бог велів. І довелося Насті влаштовуватися в магазин мити підлогу. Це було недалеко від будинку і зручно.
А Аліса не хотіла брати гроші мами, адже це були її пенсійні накопичення. Однак мама переконала дочку, що рівнозначно допомогла дочкам, і про те давно мріяла, тому й збирала.
Тепер у неї дві частки. І… і потім, колись їм вони й дістануться… Аліса стала запевняти маму, що не хоче навіть думати про цей час. Але мама сказала, що про це завжди думати треба. І що тепер Аліса з чоловіком теж можуть «розширюватися». Вони усміхнулися й обнялися, згадавши при цьому слові хитру Настю.
— Як вона, мамо? — запитала Аліса. Вона не спілкувалася із сестрою й дізнавалася про її справи через матір.
— Та що їй буде? Працює, за дітьми сама бігає в садок, приводить, відводить. Я сказала їй, що годі з мене жили тягнути, я вже не дівчинка, щоб бігати.
— Ох, мамо… — знову усміхнулася Аліса й поцілувала її в щоку.
Вона подумала про те, що хитра сестра напевно примудряється користуватися маминою добротою, та так, що та й не помічає. Але мама — це мама. І Аліса її дуже сильно любила. Тому й не стала нічого говорити, щоб не засмучувати її.
***
Ця історія — нагадування, що життя рідко йде за планом, а найважчі уроки часто приходять від найближчих людей. Зрештою, кожен сам творить свою долю, а батьківська любов — це те зерно, що допомагає подолати всі негаразди.
А як ви вважаєте, чи варто допомагати тим, хто не хоче допомагати собі сам?
Я стояла в дверях спальні, дивилася на свого чоловіка, і серце болісно стискалося від жалю.…
Ніколи не думала, що стану тією самою «злющою свекрухою», яка лізе в гаманець до власних…
Коли Марійці виповнилося десять, у неї з'явилася сестричка — Наталочка. Той день, що змінив усе,…
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…