– Ось тут диванчик на кухні зручний є, я думаю, що кілька днів ти зможеш тут заночувати, – спокійно мені каже син.
Я промовчала, бо була дуже втомлена з дороги, адже приїхала додому у відпустку під самий Новий рік, довго стояли на кордоні, я замерзла, хотіла прийняти душ, та і їсти хотіла, тому не стала нічого говорити, хоча на душі у мене вирувала справжня буря.
Сподівалася я на інший прийом, звичайно. Вдома мене не було три роки. Я працювала в Чехії, поїхала на заробітки як тільки син одружився.
У нас був будинок, але без ремонту, тому що на ремонт ми не мали грошей. Ми самі ледве виживали. Я сина одна ростила, зарплата у мене мінімальна, а колишній чоловік мені зовсім фінансово не допомагав, навіть аліменти не завжди платив. От і довелося мені все самій тягнути.
А коли Віталій виріс і надумав одружуватися, я зрозуміла, що мені нема чого вдома сидіти – треба їхати за кордон, як інші жінки це роблять, і собі старість забезпечу, і дитині своїй допоможу.
Поїхала я в Чехію, там вже кілька років працювала моя кума, і вона мені допомогла облаштуватися на новому місці.
Спочатку було важко – все нове, чужа мова, не дуже добрі умови, ми винаймали квартиру, 6 жінок тіснилися у двокімнатній квартирі. Можна було, звичайно, і щось краще підшукати, але це коштувало б дорожче, а кожна з нас приїхала сюди, щоб щось заробити й відкласти, а не розкошувати.
Але з кожним місяцем я звикала. В мене були плани – привезти додому гроші, щоб зробити гарний ремонт в будинку. Багато працювала, час для відпочинку майже не було. Я все думала, що ось-ось усе це закінчиться, і я повернуся додому, де мене чекає моя сім’я.
– Мамо, а ти для чого гроші складаєш? – якось син зателефонував мені в Чехію з дивним питанням.
– Ну як для чого? Будемо наш дім ремонтувати, – здивувалася я.
– Пропоную не чекати, а вже починати. У тебе ж уже є якісь відкладені гроші? – каже син.
На той час я мала всього 5 тисяч євро, але цих грошей уже вистачило, щоб почати ремонт. Син взявся до цієї справи дуже ґрунтовно, він мені описав план дій, і мені все дуже сподобалося.
Я навіть додому не приїжджала, бо мені хотілося більше заробити. А всі зароблені гроші я відразу сину додому і відправляла, бо хотілося швидше побачити результат.
Повернувшись додому, я була вражена – наш будинок просто не впізнати, зараз він виглядає зовсім інакше, ніж тоді, коли я їхала.
Велика вітальня з вікнами до підлоги, дорогі вишукані меблі, а на стіні красувався величезний плазмовий телевізор.
Віталій був задоволений собою, радісно звітував мені про пророблену роботу, показуючи одну кімнату за іншою.
Я була в захопленні, бо все і справді виглядало аж надто гарно і дорого, я навіть не сподівалася на такий результат, та мій син виявився добрим господарем, він вміло розпорядився грошима.
– Все дуже гарно, синку, молодець. А де ж моя кімната? – запитала я.
І тут виникла незручна пауза, після якої син запропонував мені спати на диванчику на кухні, назвавши його дуже зручним.
– Мамо, це ж лише на час відпустки. Ми вирішили, що тобі краще буде на кухні, тут тепліше, та й не будеш заважати. У нас зараз багато справ, багато гостей.
Ці слова проникли глибоко в душу, як холодний душ. Я, звісно, розуміла, що він став дорослим і тепер у нього свої справи, але відчуття, що я – зайва, що я віддала всі свої сили, все своє життя заради нього, а тепер залишилася ні з чим, було болісним.
Я ночувала на кухні, слухаючи, як син сміється з друзями, що прийшли до нього. Я згадувала, як усе це починалося: як я, втрачаючи сили, намагалася дати йому найкраще, а тепер відчувала себе, як чужа людина у власному домі.
“Гарно тут у тебе. А дім уже на тебе переписаний?” – почула я зі своєї кімнати розмову сина з його другом.
“Ще ні, але я днями планую з мамою про це поговорити – нехай переписує будинок на мене, а то я стараюся, а воно ще покищо не моє. А якщо мама надумає заміж виходити” – відповів син і вони усі дружно розреготалися.
Мені так неприємно стало, що не описати ніякими словами. Будинок зараз на мені, і я не збиралася його ні на кого переписувати, бо вже бачу, що в мене становище дуже хитке. Якщо вони мене зараз на кухню поселили, то де я житиму, якщо я будинок на сина повністю оформлю?
Чекати розмови з сином я не стала, а зібралася і повернулася в Чехію, а дітям сказала, що мене терміново викликали на роботу.
Після усього, що сталося, я розумію, що мені є над чим задуматися. Можливо навіть варто припинити фінансування сина, а складати гроші собі на однокімнатну квартиру. Як гадаєте?
Коли Марійці виповнилося десять, у неї з'явилася сестричка — Наталочка. Той день, що змінив усе,…
— На моєму дні народження Алли не буде, — тихо, але твердо каже Віра, дивлячись…
Осінній вітер безжально жбурляв сухе листя, коли біля мого двору зупинилася сусідка. Її губи були…
Оля саме поралася на кухні. Звичайнісінький вечір, знаєте, як воно буває: домашня метушня, пахощі теплої…
— Старше покоління, воно ж яке… Зайвої копійчини ніколи не переплатять. До грошей ставляться так…
— Тоді я можу забрати Михайлика з собою, — Влад відповів дуже тихо, але з…