З початку повномасштабного вторгнення з України виїхало 5 мільйонів людей. 90% біженців за кордоном — це жінки, діти та люди похилого віку. З них 3 мільйони дала притулок Польща, а 2 мільйони людей вже повернулися додому.
Таким чином, у Європі перебуває приблизно 3,5 мільйона українців. Але соціологи та антропологи стверджують, що буде друга хвиля еміграції.
Це пов’язано з декількома чинниками. За даними соціологічних опитувань, 20% біженців у Польщі планують залишитись тут назавжди. Соціологи стверджують, що суспільство після війни в Україні все ще виїжджатиме за кордон із перспективою залишитися там на все життя.
Основна причина, через яку люди наважилися залишити свої будинки, – це безпека. Мамам хочеться, щоб їхні діти гуляли безпечними маршрутам і не чули ночами гулких сирен і звуків вибухових ракет.
Деякі території в Україні все ще не є безпечними. І ніхто з переселенців не знає, чи цілий їхній будинок зараз. Люди не знають, чи є куди повертатися. Навіть якщо всю інфраструктуру рано чи пізно відбудують, на це підуть роки.
За ці роки українці вивчать іноземну мову та знайдуть роботу, а їхні діти навчатимуться у школі та знайдуть собі друзів. Усі поступово інтегруються у суспільство. Коли воєнний стан в Україні скасують, до багатьох приїдуть чоловіки та сини, щоб возз’єднатися зі своїми сім’ями.
Є в Європі і плюси, і мінуси, але зараз там краще розвинена інфраструктура для людей з обмеженими можливостями, вони теж, мабуть, захочуть там залишитися.
Не всі мають кошти, щоб за свій рахунок переїхати жити в безпечніший регіон в Україні. Гроші закінчуються і люди їдуть за кордон, де їм надають мінімальну допомогу. За кордоном біженцям з України знаходять безкоштовне місце для проживання, оформляють допомогу та допомагають у пошуку роботи.
Їде молодь
Головна небезпека для України – від’їзд перспективних молодих спеціалістів. Молодь, яка працює, матиме більше перспектив у Європі для свого розвитку. Це, звичайно, плачевно позначиться на економіці та демографічній ситуації України.
Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто припускає, що українське суспільство після війни втратить ще 5 мільйонів людей через еміграцію.
Хоча цифра може бути зовсім іншою:
«Все залежить від того, скільки триватиме війна, чи буде куди повертатися українцям. Зараз навіть ті, хто хоче повернутися, не можуть сказати точно, чи повернуться вони додому чи ні», — каже Володимир Паніотто.
Повернеться більшість людей
Близько 7% людей, які не повернуться до України, — це люди, які планували переїхати до війни, але з якихось причин не могли цього зробити раніше.
Наразі серед опитаних біженців у Європі 80% українців хочуть повернутися додому. Люди повертатимуться. Проте що довше триває війна, то менше охочих повернутися. І все ж таки українці мають причини повернутися.
Українки хочуть народжувати дітей не за кордоном, а у своїй країні. Вони хочуть виростити та виховати спадкоємців в оточенні родичів та друзів, під впливом культурних досягнень та українських традицій. Не всі зможуть пустити коріння в іншій країні.
Дорослій людині важче вчити іноземну мову та освоюватися в чужому суспільстві з іншим менталітетом, ніж дітям. Більшість українців залишили свої будинки не з власної волі. Багато хто залишив в Україні родичів, роботу, будинок, рятуючись від бомбардувань у рідному місті.
Соціолог Володимир Паніотто висловив занепокоєння щодо людей, які залишилися в Україні та почали засуджувати переселенців. Він вважає, що ця тенденція є небезпечною для України. Відчувши себе ізгоями, біженці не захочуть повертатися чи залишатися в Україні.
Для процвітання важливі люди. Зараз Україна втрачає багато людей на фронті, а якщо не повернуться біженці з Європи, нікому буде відбудовувати країну.
Доведеться спрощувати процедуру для в’їзду в Україну біженців із держав, у яких ситуація в країні ще гірша. Це будуть люди з іншими віросповіданнями, традиціями, моральними цінностями. Водночас, як каже соціолог, Україна зіткнеться із проблемами. З тими ж проблемами, які мають країни з великою кількістю біженців. А це безробіття, зростання цін на житло та його нестача, проблеми із соціальним забезпеченням для всіх жителів країни і так далі.
Україна — багата на ресурси країна, в якій живуть сміливі та добрі люди. Хоч би скільки людей виїхало з України, справжні патріоти повернуться відбудовувати свою державу і зроблять її ще кращою, ніж було до війни.
У кожній країні є переваги та недоліки. Але не можна навіть за кілька років звикнути до інших людей, які розмовляють незнайомою мовою, і почуватися серед них своїм. Якщо 3 місяці тому були ті, хто засуджував проблеми у країні, то зараз українці згуртувалися як ніколи проти агресора. Люди, котрі воюють на своїй землі за свою країну, не можуть допустити поразки.
Зараз багато біженців хочуть повернутися додому. Європа не була готова до напливу біженців і вирішення проблем, з якими багато людей зіткнулися через вторгнення російських військ на територію України.
Важливою такою проблемою виявився голод для 1,7 мільярда жителів у світі. Ситуація є критичною через те, що Україна не має можливості експортувати 25 мільйонів тонн зерна за кордон.
Війна, зокрема інформаційна, стосується і тих, хто не вважає себе причетним до цієї трагедії. Іноземці вже зараз відчувають зростання цін на продукти, житло та пальне, і багато хто висловлює невдоволення. Люди все ще не розуміють, у чому причина їхніх незручностей.
Весь світ має трубити про війну в Україні, доки вона не припиниться. Суспільство після війни в Україні вже не буде колишнім ні за кордоном, ні в Україні.