Кайфую від того, що перед очима мої кущі троянд, а не сіра стіна сусідньої багатоповерхівки. За ці п’ять років я жодного разу не попросила в дітей допомоги. Не мала грошей на майстрів — чекала, відкладала з уроків, а потім робила. Зараз мій дворик виглядає просто казково. Будиночок невеликий: три кімнати, кухня, теплий санвузол, але все таке затишне, рідне. Запрошую до себе подруг, здружилася із сусідкою

— П’ять років минуло, Наталко, — гірко всміхаюся я.

— П’ять довгих років з того дня, як власні діти в очі мені сказали, що я можу розраховувати лише на себе. Я тоді губу прикусила, але змовчала. Жодного разу їх не потурбувала, хоч як було важко.

Звісно, вони тоді сподівалися, що я все продам і віддам їм гроші. А тепер що? Тепер у них раптом з’явилася «рідна матуся», до якої можна на все літо дитину підкинути, ще й з друзями на безкоштовні шашлики завалитися?

— І що робитимеш? — зітхає подруга. — Відмовиш?

— Відмовлю. Бо надто добре пам’ятаю їхній супротив. Тепер допомагати не хочеться вже мені.

Мені зараз 59. Офіційно я вже на пенсії, але всі ми знаємо, які ті виплати — сльози, та й годі. Втім, я не скаржуся: маю диплом факультету іноземних мов, роки викладання в коледжі за спиною, тож і зараз беру учнів.

Займаюся з дітлахами онлайн, а двоє місцевих приходять до мене додому.

На життя цілком вистачає, адже свою київську однокімнатку я здаю в оренду.

Усе життя я крутилася в місті. Працювала, ставила на ноги сина й доньку. Чоловіка не стало одинадцять років тому.

Нашу велику сімейну квартиру ми продали, якраз коли діти почали створювати власні сім’ї. Я купила собі скромне житло, а вони повлазили в кредити на власні квадратні метри.

А шість років тому доля підкинула мені несподіваний спадок — хату від дальньої родички в мальовничому селі на Київщині.

Місце чудове, дім міцний, хоч і добряче запущений: старенька довго хворіла, родичів поруч не було, грошей не мала.

Поїхав туди зі мною син. Подивився по-господарськи і видав:

— Нормальне місце. Земля тут дорога, ділянку відірвуть з руками. Будинок під знесення або капітально перероблять. Допоможу дати оголошення про продаж.

— Який продаж? — я аж завмерла. — Я не буду нічого продавати. Маю право нарешті на пенсії пожити для себе.

Приведу хату до ладу, переїду, а міську квартиру здам — от і копійчина додаткова.

Син аж очі витріщив:

— Мамо, ти хоч розумієш, що кажеш?! Переїхати туди? Це ж скільки грошей треба вбухати! А двір який зарісший! Як ти там сама, без чоловічої руки? Ми б із сестрою кредити закрили і нові взяли…

— Ні, сину. Кредити свої закривайте самі. У мене є трохи заощаджень. І не збираюся я там гектари картоплі садити. Зроблю газон, квіти посаджу, грядку зелені. Газ там є, жити можна.

Син тоді так скривився, ніби лимона з’їв:

— Ой, мамо, знаю я це «трохи». Тільки почни. Потім буде: сину, привези матеріали; сину, приїдь покоси, бо трава по пояс; сину, ви не їдете, ніхто мені не допомагає.

Роби, як знаєш, але якщо вирішиш по-своєму — це суто твій клопіт. Мені та дача даром не здалася. Мене моя Оленка зі світом з’їсть, якщо я буду сюди на кожен твій клик мотатися.

Донька висловилася майже так само. Мовляв, мама на старості літ геть розум втратила, сама не розуміє, в що вплутується. А їм із братом гроші б дуже знадобилися.

Ще й образилася страшенно: мовляв, мама про них не думає. Ну і чудово, сказала вона, хай тільки потім допомоги не просить.

А я тоді зціпила зуби і вирішила: впораюся. Стане зовсім важко — продам. Але зараз не здамся.
І знаєте? Я змогла.

Потихеньку, крок за кроком, відремонтувала все в будинку. Звісно, платила майстрам, як інакше. І хату зовні оновила, і подвір’я. Садок розчистила, розбила розкішний квітник. Ягоди є.

Там ще від родички залишилася цілком пристойна літня кухня та сарайчик.

Торік я навіть машину собі недорогу купила. За чоловіка я водила, потім продала авто, а тут права поновила — і тепер сама за продуктами мотаюся. А щось велике можна й доставкою замовити.

— За гроші взагалі все можна зробити, — гірко посміхаюся я.

Зате влітку тут справжній рай. Сиджу ввечері на ґанку з чашкою чаю, кайфую від того, що перед очима мої кущі троянд, а не сіра стіна сусідньої багатоповерхівки.

За ці п’ять років я жодного разу не попросила в дітей допомоги. Не мала грошей на майстрів — чекала, відкладала з уроків, а потім робила. Зараз мій дворик виглядає просто казково.

Будиночок невеликий: три кімнати, кухня, теплий санвузол, але все таке затишне, рідне. Запрошую до себе подруг, здружилася із сусідкою.

Ходимо по ягоди, по гриби. Як би я зараз сиділа в тій бетонній коробці в місті — навіть уявити страшно.

Діти були в мене на дачі лише двічі. Ще давно, коли тут суцільний будівельний майданчик був.

Донька тоді якраз чекала на дитину. Походила, подивилася і каже:

— Мамо, раз ти зараз не працюєш, то пожила б у місті, коли з’явиться дитинка. Мені б твоя допомога дуже згодилася…

— Ні, донечко, вибач, — відповіла я тоді. — Як я зрозуміла, у нашій сім’ї ніхто нікому нічого не винен. Ти ж сама казала: ця дача — суто мій клопіт. От і все інше — це ваш клопіт. Вам же від мене тільки гроші були потрібні.

Ох, і розлютилася вона тоді. Довго ми не спілкувалися. Коли онук трохи підріс, я почала їздити в гості, провідую і синових дітей. Але ставати нянькою на повний робочий день не збираюся — у мене своє життя, дім, учні.

А цього року моїх рідних просто прорвало.

Пішли в наступ на мою свободу.

Телефонує донька. Тон такий, ніби я винна, що сама не здогадалася їй свої послуги запропонувати:

— Мамо, ми не знаємо, куди в серпні подіти малого! У садочку ремонт. Ми обоє працюємо, у свекрухи гостює зовиця з малою. Ти ж однаково на пенсії, сидиш на дачі, учнів влітку майже немає. Побудь із малим у серпні!

Я ж тебе ніколи ні про що не просила, але в нас просто безвихідь. Нам кредити платити треба, я не можу взяти відпустку за власний рахунок!

Я відповіла їй чітким і спокійним “ні”. Вона ніколи мене не просила? А я її просила? Вони ж мене самі відрізали:

— Не проси.

Які тепер питання? У мене свої плани на літо. Приїхати на вихідні разом із батьками — будь ласка. А сидіти з ним місяць — звільніть.

Син ще в травні відзначився. Дзвонить і питає, чи можна вони приїдуть на дачу. У його Оленки день народження, вихідні теплі.

Мовляв, ми приїдемо шашлики посмажити, нас буде всього четверо з друзями, ми тобі не заважатимемо, навіть намети на подвір’ї поставимо.

— Ні, — кажу. — Пам’ятаєш свої слова? Щоб я ні про що тебе не просила. Я не просила — і ти не проси. Тим паче з гостями.

Подруга слухає мене, хитає головою:

— Ой, Євгеніє… А ти не боїшся взагалі контакт із рідними втратити? Якщо діти перші роблять крок назустріч, може, не варто відмовляти?

— Я вже давно нічого не боюся, Наталко. Я виживала і виживаю сама. Свою позицію вони чітко озвучили ще на старті. Де вони були, коли я потребувала бодай моральної підтримки?

Моїм дітям від мене потрібні не кроки назустріч. Їм потрібен мій ресурс: гроші, дім, безкоштовні послуги няні. А це вже зовсім не про родинні почуття. Може, це й сумно, що в нас так склалося. Але як є.

Від редакції:

Цей лист-сповідь передала нам наша читачка пані Євгенія, а ми лише дбайливо підготували його до публікації, зберігши кожну емоцію авторки. Такі родинні розлами завжди відгукуються щемким болем, адже найрідніші люди часом ранять найглибше.

Життя малює надзвичайно складні візерунки стосунків, де часто немає однозначно правих і винних.

Як ви вважаєте, чи варто матері пробачити минулі образи заради збереження крихкого зв’язку з дітьми та онуками?

Selena

Recent Posts